Ramazanın 16. gecesi kılınacak namaz kaç rekat, nasıl kılınır? Ramazan İbadetleri Nelerdir ?

11 ayın sultanı mübarek Ramazanın 16. gecesi kılınacak olan namaz ve yapılması gereken ibadetlerin listesini sizler için hazırladık. Ramazan'da gün gün kılınacak namazlar hakkında hususi tavsiyeler bulunuyor. Bunlar nafile namaz olup teravih namazı yerine de geçmiyor. Peki, Ramazanın 16. gecesi kılınacak namaz kaç rekat, nasıl kılınır?

Büyütmek için resme tıklayın

Mübarek  Ramazan-ı Şerif'in "rahmet günleri" olarak bilinen ilk 10 gününe veda ettik. Bu kapsamda Ramazan'ın 16. gecesi kılınacak namazın fazileti merak edilmekte. 16 Nisan 2022 Cumartesi idrak edilecek Ramazan ayının 16 günü olduğundan, 16 Nisan Cumartesi'yi 17 Nisan Pazar'a bağlayan gece Ramazan ayının 16. gecesidir. 

Ramazan'ın 16. gecesi kılınacak namaz kaç rekat, nasıl kılınır? 

Efendimiz s.a.v. 16. gece namazını kılanın dünya ve ahiret hacetlerinin giderileceğini müjdelemekte! Yarın (Pazar günü) Ramazan ayının 17. gününü idrak edeceğiz. Dolayısıyla bu gece yani 16 Nisan Cumartesi'yi 17 Nisan Pazar'a bağlayan gece, Ramazan'ın 16. gecesidir. Zira günlerin evvelâ gündüzü idrâk edilmektedir. 

Ramazan'ın 16. gecesi (16 Nisan Cumartesi'yi 17 Nisan Pazar'a bağlayan gece) kılınacak namaz hakkında Rasûlullâh Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem Efendimiz buyurur ki; 

"Bir kimse bu gecede seher vaktinde, 1 kere Fâtiha-i Şerîfe ile Kulillâhümme… [Âl-i İmrân suresi, Ayet 26] okuyarak iki rekat namaz kılarsa, Allâhu Teâlâ o kimsenin 100 türlü hâcetini verir. Bunların onu dünya, doksanı ise ahiret hacetidir."

*Âl-i İmrân Sûresi, Ayet 26 Arapça yazılışı:

Bismillâhirrahmânirrahîm;

قُلِ اللّٰهُمَّ مَالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِي الْمُلْكَ مَنْ تَشَٓاءُ وَتَنْزِعُ الْمُلْكَ مِمَّنْ تَشَٓاءُۘ وَتُعِزُّ مَنْ تَشَٓاءُ وَتُذِلُّ مَنْ تَشَٓاءُۜ بِيَدِكَ الْخَيْرُۜ اِنَّكَ عَلٰى كُلِّ شَيْءٍ قَد۪يرٌ

Âl-i İmrân suresi, Ayet 26 Türkçe okunuşu;

Kulillâhumme Mâlike’l-mulki tü’ti’l-mülke men teşâ’ü ve tenzi’u’l-mulke mimmen teşâ’, ve tu’izzü men teşâ’ü ve tüzillu men teşâ’, bi-yedike’l-hayr, inneke alâ kulli şey’in Kadîr.

*Âl-i İmrân suresi, Ayet 26 anlamı;

De ki: ‘Ey mülkün sahibi olan Allah’ım! Sen mülkü dilediğine verirsin, dilediğinden de onu çeker alırsın, dilediğini azîz edersin, diledigini zelîl edersin. Hayr, Senin yed-i kudretindedir. Muhakkak ki, Sen her şeye Kâdirsin.

SEHER VAKTİ NE ZAMANDIR, HANGİ VAKİT?

Seher vakti; Gecenin son üçte birlik dilimidir. Akşam namazı vaktinin girişinden imsak vaktine yani yatsı namazı vaktinin bitimine kadar olan toplam saat üçe bölünür. Son üçte birlik zaman dilimi Seher vaktidir. Ayrıca bunun da en kıymetli kısmı sona daha yakın olan kısmıdır.

Seher vakti mü’minlerin gönülleri Allâhu Teâlâ’ya daha yakın olur. O vakitte kılınan teheccüd namazlarının, yapılan dua ve ibadetlerin Allâhu Teâlâ indinde kıymeti daha fazladır. Seher vakti yapılan tevbe ve dualar daha makbûldür. O vakitlerde ibadetlere riya karışma ihtimali daha düşük olduğundan ihlâsın manevi hazzı da daha çok hissedilir. Kişi, Allâhu Teâlâ’ya, gece namazlarını nasîb etmesi için dua ve niyazda bulunmalıdır.

*Duaların kabülü ile alakalı Âyet-i Kerîme;

”Üd’ûnî estecib leküm. / Bana dua ediniz; size icabet edeyim.‘ [Sûre-i Mü’min, 60]

Allâhu Teâlâ kullarının dualarına icabet edeceğini vaadetmiştir ve elbette Allâhu Teâlânın vaadinde hılâf olmaz. Ancak yapılan her dua aynen istenildiği şekilde tahakkuk etmeyebilir. Ya hakkında hayırlı değildir, Yüce Yaradan onu hayırlı olanla tebdil eder. veya ecri âhirete tehir edilir. Sonuç olarak, ihlâs ile yapılan dualar aslâ karşılıksız kalmamaktadır.

*Duaların kabülü ile alakalı Hadîs-i Şerifler;

‘Allah’a dua eden herkese Allah icâbet eder. Bu icâbet, ya dünyada peşin olur, ya da ahirete saklanır, yahut da dua ettiği miktarca günahından hafifletilmek suretiyle olur, yeter ki günah talep etmemiş veya sıla-ı rahmin kopmasını istememiş olsun, ya da acele etmemiş olsun.’ [Tirmizî, Da’avât 145]

”Acele etmediği müddetçe her birinizin duasına icâbet olunur. Ancak şöyle diyerek acele eden var: ‘Ben Rabbime dua ettim duamı kabul etmedi.” [Müslim]

”Kul, günah talep etmedikçe veya sıla-i rahmin kopmasını istemedikçe, duası icâbet görmeye (kabul edilmeye) devam eder.” [Müslim]

Kişi Allâhu Teâlâ’ya yaptığı dualarını, güzel amelleri ile de desteklemelidir. Bir ‘kul’ olarak Rabbinden ilticalarda bulunduğuna göre, yaşantısını da kulluğun gereklerine uygun hale getirmeye gayret göstermelidir.

*2 rekat namaz ne zaman ve nasıl kılınır?

Bu gece kılınacak 2 rekat namazın vakti, seher vakti olarak Peygamber Efendimiz’den (s.a.v.) bizzat tavsiye edilmiştir. Ancak o vakitte kılması mümkün olmayacaksa hiç kılmamaktansa daha erken eda edilebilir.

Namazın kılınış şekli ise öğle ve yatsı namazının son sünneti gibidir.

*Bu gece kılınacak 2 rekat namazın niyeti

Namaza, ‘Yâ Rabbi’ Niyet ettim Senin Rızâ-yı Şerifin için namaza, Allâhu Ekber!’ diye niyet edilir.

* Ramazan-ı Şerif ayının her gecesinde ayrı ayrı tavsiye edilen bu namazların hükmü nedir?

Bu gecelerde kılınan namazlar, farz veya vacip olmayıp nafile namazlardır. Kılınmasında büyük ecir ve mükafat vardır. Ancak, terk edildiği zaman mesul olunmaz.

16 Nis 2022 - 20:55 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ankara Haber 06 Son dakika haberleri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ankara Haber 06 Son dakika haberleri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Ankara Haber 06 Son dakika haberleri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ankara Haber 06 Son dakika haberleri değil haberi geçen ajanstır.