Sanayide Elektriğe Yüzde 16 İndirim Yapıldı Mesken Elektriğine de Zam Gelmeyecek

EPDK son dakika açıklama yaptı. Sanayide elektriğe yüzde 16 indirim yapıldı. Mesken elektriğine zam gelmeyecek.

EPDK son dakika açıklama yaptı. Sanayide elektriğe yüzde 16 indirim yaapıldı. Mesken elektriğine zam gelmeyecek.

Elektrikte yeni tarife uygulanacak. Bugün itibariyle düzenlemeye giren tarife üzerinden kullanılmaya devam edecek. EPDK'dan son dakika açıklama geldi.

Mesken abonelerine de zam yok
Enerji piyasalarındaki fiyat hareketlerini ve kaynak bazında oluşan maliyetleri hassasiyetle takip ettiklerini vurgulayan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

"Yeni tarife döneminde mesken aboneleri için herhangi bir artış ya da zam yok. Halihazırda meskenler en düşük tarifeden yararlanmaktadır. Sanayi abone grubunda ise yüzde 16 düzeyinde bir indirim söz konusu.

Ayrıca Kurulumuzun aldığı bir başka kararla da serbest piyasada elektrik tavan fiyatını 4800 TL/MWh’den 4200 TL/MWh’ye düşürdük. Böylece serbest piyasada satılan elektrik fiyatı üzerinden elektrik tüketimi yapan özellikle sanayi kuruluşlarında elektriğin bedelinin yüzde 10 ila yüzde 15 oranında düşmesini bekliyoruz.

"Tüm tüketici gruplarının tarifelerine olumlu yansıyacaktır"
Piyasadaki elektrik fiyatının düşmesi çok önemli ve olumlu bir gösterge. Maliyetlerde yaşanan bu düşüşleri biz takip etmeye ve anında piyasaya yansıtmaya devam edeceğiz. Tarifeler hesaplanırken de en önemli kalem olan bu fiyatların düşüşü devam ederse bütün tüketici gruplarının tarifelerine olumlu yansıyacaktır."

30 Ara 2022 - 11:59 - Gündem