Ankara Müftüsü'nden Bir Garip Fetva: Zebra ve Çekirge Eti Helal!

Gündemin merak edilen konuları arasında ilk sırada yer alan zebra ve çekirge eti yemek helal mi sorusunun yanıtını sizler için hazırladık.

Haber albümü için resme tıklayın

Ankara Müftüsü Hasan Çınar, etinin yenmesi helal olan hayvanlar listesine zebra ve çekirgeyi de ekledi. Çınar'ın sözleri tartışmalara neden oldu.

Geçtiğimiz senelerde AK Parti'den milletvekili aday adayı da olarak bilinen Ankara Müftüsü Hasan Çınar, yenilebilecek ve yenilemeyecek kara hayvanlarına ilişkin dikkat çeken bir fetva verdi.

Cumhuriyet gazetesinden Sefa Uyar’ın haberine göre; Çınar, helal olan kara hayvanlarına örnek olarak koyun, keçi, deve, bağırtlak kuşu, dağ keçisi, ceylan, zebra ve çekirge gibi hayvanları gösterdi.

ÜLKEMİZDE SATIŞI YOK

Türkiye’de etinin satışının yapılmadığı bilinen ve yalnızca hayvanat bahçesinde bulunan zebraların, “etinin yenmesi helal” hayvanlar arasında gösterilmesi dikkat çekti.

Amerika'da 1 kilosu ortalama 4 bin TL olan zebra etinin satışı dünyada tartışma konusu olmuştu. Zebraların bazı türleri tükenirken bazı türleri ise tehdit altında yer alıyor.

Zebra Eti Nasıldır ?

Zebra eti, satın alabileceğiniz en yağsız etlerden biridir. 100g başına ortalama 0,5g yağ ile bununla rekabet edebilecek çok az et vardır. Yüksek düzeyde protein, çinko, demir, B12 vitamini ve omega-3 yağ asitleri var. 

100 gr zebra bifteği slaydı 175 kalori, 0.5 gr doymuş yağ, 28 gr protein ve 68 mg kolesterol içerir.

25 Ara 2022 - 12:44 - Gündem