Faydalarını Duyunca Evinizden Eksik Etmeyeceksiniz! Vitamin Deposu Kivinin Faydaları

Kivi tipik olarak oval şeklinde büyür ve kabaca tipik bir tavuk yumurtası büyüklüğündedir. Derisi deve renginde, lifli ve hafif tüylerle kaplıdır. Son derece faydalı olan kivinin fayda ve zararlarını sizler için hazırladık.

Büyütmek için resme tıklayın

Kivi tipik olarak oval şeklinde büyür ve kabaca tipik bir tavuk yumurtası büyüklüğündedir. Derisi deve renginde, lifli ve hafif tüylerle kaplıdır. Tüylü kaplamasına rağmen kivinin kabuğu yenilebilir ve ekşidir. Kivinin eti parlak yeşildir, benzersiz ama hoş bir dokuya ve ayrıca yenebilen kendine özgü küçük siyah tohum sıralarına sahiptir. Kivilerin tatlı, ekşi ve cesur bir tadı vardır - bu da onları sağlıklı bir kahvaltı veya öğle yemeğine popüler bir katkı haline getirir. 

Kivi, C vitamini  ve diyet lifi bakımından yüksektir ve çeşitli sağlık yararları sağlar. Bu ekşi meyve kalp sağlığını, sindirim sağlığını ve bağışıklığı destekleyebilir. Kivi sağlıklı bir meyve seçimidir ve vitaminler ve antioksidanlar açısından zengindir.

Ekşi aroması, hoş dokusu ve düşük kalorisi, onu atıştırmalıklar, garnitürler veya eşsiz bir tatlı için lezzetli ve sağlıklı bir seçenek haline getirir.  

Vitamin Deposu Kivinin Faydaları

Vitaminler, lif ve antioksidanlar temel sağlık yararları sağlayabilir. Et, bağışıklığı uyaran ve hastalık riskini azaltan vitaminler açısından zengindir. 

Kivide bulunan çözünür diyet lifi , düzenli ve sağlıklı sindirimi teşvik etmeye yardımcı olabilir . Kivi, aşağıdakiler gibi başka sağlık yararları sağlayabilir:

Kivi, vücudun bağışıklık yanıtını uyaran bol miktarda C Vitamini içerir. Aslında kivi, önerilen günlük C Vitamini alımının yaklaşık %230'unu içerir. Bu cesur meyve, her lokmada bağışıklığı güçlendirici besinler patlaması sağlar.

Kivi ayrıca antioksidanlar açısından da zengindir . Antioksidanlar vücuttaki serbest radikalleri ortadan kaldırmaya ve oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur. Sonuçta, bu vücudu iltihaplanma ve hastalıktan koruyabilir.

Kalp sağlığı 

Kivi kan basıncını düşüren özelliklere sahiptir. Sağlıklı bir kan basıncını korumaya yardımcı olarak ve C Vitamini artışı sağlayarak, kivi felç  ve kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Bunun ötesinde, kivi ayrıca yüksek düzeyde diyet lifi içerir . Lif, LDL veya kötü kolesterolü düşürerek kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltabilir . Fazla kolesterol , kalp içindeki atardamarların sertleşmesi olan ateroskleroza yol açabilir.

Sindirim Sağlığı

Kivi hem sert kabuğunda hem de etinde yüksek miktarda diyet lifi içerir . Lif, kabızlığı ve diğer çeşitli gastrointestinal sorunları ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir .

Astım Tedavisi 

Kivideki C vitamini bolluğu, bazı astım hastalarında hırıltılı solunum semptomlarının azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bu, özellikle kivi tüketiminden en çok fayda sağlayan çocuklar için geçerlidir.

Göz Sağlığı

Diğer sağlıklı vitamin ve mineral bakımından zengin meyve ve sebzelerle birlikte tüketildiğinde, kivide bulunan yüksek düzeyde antioksidan vitaminler ve karotenoidler , göz hastalıklarını önlemeye ve genel göz sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilir. 

Porsiyon Başına Besinler
140 gramlık bir kivi porsiyonu şunları içerir:
Kalori: 90
Protein : 1 gram
Yağ : 1 gram
Karbonhidratlar : 21 gram
Elyaf : 5 gram
Şeker: 15 gram 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kivi lezzetli bir meyvedir, ancak birçok insan kivi alerjisinden etkilenir. Semptomların şiddeti çok hafiften daha şiddetliye kadar değişebilir. Hafif semptomlar şunları içerebilir:

  • Kivi yedikten sonra dilde, dudaklarda veya ağızda kaşıntı veya rahatsızlık.
  • Görünür deri döküntüsü.

Aşağıdaki ciddi belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız acil servisle iletişime geçin:

  • Nefes almada zorluk veya diğer astım semptomları
  • Boğaz, dudak veya ağzın şişmesi
  • Karın ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Kusma

17 Ara 2022 - 09:55 - Sağlık