İş Bankası’nın Hamlesinden Sonra Halkbank ve Ziraat Bankası da 1000 TL Ödeyecek! Isınma Yardımıyla İlgili Gelişmeler Devam Ediyor

Vatandaşların ısınma yardımına ilişkin yeni bilgiler geldi. Özel sektörde çalışanlar için düzenleme yapılmış ve aylık 1000 TL doğal gaz faturası destek programı başlatılmıştır. Bunu yapmaya başlayan ilk banka İş Bankası oldu.

Ödemenin her iki banka tarafından yapılması tercih edildi. Milyonlarca özel sektör çalışanına doğal gaz teşviki devreye girdi. Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, özel sektör çalışanlarına sağlanan doğal gaz ve ısınma yardımları artık vergi ve SGK primine tabi olmayacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan doğal gaz ve ısınma yardımı yönetmeliği şimdi daha fazla bilgi içeriyor. Hem ticari hem de devlet sektörlerinde çalışan milyonlarca insan için yeni bir yardım yolu açılıyor. İşverenlerin önümüzdeki kış ayları gelmeden vereceği bu yardım sayesinde milyonlarca işçi elektrik ve doğal gaz yardımı alabilecek. Bu nedenle işverenler, gelir vergileri ve sigorta primleri için kesintiye tabi olmayacaktır. Hazine, özel sektör çalışanları için getirilen düzenlemeye göre asgari ücret ve personel ücretlerinden kesilen 178,4 TL gelir vergisini ve SGK primlerinden kesilen 454,6 TL'yi mahsup ediyor. Bu tutar kadar işçinin tazminatına 633 TL zam yapılabilir.

İşverenler ayrıca daha önce vergi veya SGK primi ödeyerek çalışanlarına yaptıkları bu ödemeler için her ay 1.000 TL'ye kadar vergi veya SGK primi ödemek zorunda kalmayacak. Haziran 2023'e kadar işveren bu parayı işçinin ücretine eklemeye devam edebilir. Türkiye İş Bankası, Haziran ayına kadar tüm çalışanlarına bin liralık ısınma yardımı yapacak.

İş Bankası İnanılmaz Bir Hamle Yaptı

Türkiye İş Bankası, Haziran ayına kadar tüm çalışanlarına bin liralık ısınma yardımı yapacak. 9 Kasım'da yürürlüğe giren doğal gaz ve ısınma giderlerinin personele geri ödenmesine ilişkin düzenleme bankalar tarafından uygulamaya konuldu. Türkiye İş Bankası bu aydan itibaren tüm çalışanlarına bin liralık ısınma yardımı yapacak. Yardım Haziran ayına kadar sürecek. İş Bankası'ndan aldığımız bilgiye göre bu destek tüm personele verilecektir. İş Bankası'nın ilk özel banka olarak başlattığı ısınma yardımı uygulamasını diğer bankaların da devreye sokması bekleniyor.

Yönetmelik uyarınca Hazine, SGK prim kesintilerinden 454,6 TL, personel maaşları ve asgari ücret üzerinden kesilen gelir vergisinden ise 178,4 TL ceza kesiyor. Bu tutar kadar işçinin tazminatına 633 TL zam yapılabilir.

15 Ara 2022 - 21:00 - Ekonomi