Yılbaşı Müjdesi Sonunda Geldi! Asgari Ücretliye 4.333 TL İkramiye Verilecek

Milyonlarca işçinin beklediği hafta başladı. Aralık ayından sonra dikkatler daha fazla ödemeye çevrildi. Bu hafta yaklaşık 700 bin kamu çalışanı ikramiye alacak. Peki personel ikramiyeleri hesaplara ne zaman yüklenecek?

Bu haftaki ikramiyeler Kamu çalışanlarına fazla mesai, yol ve yemek kesintisi yapılmadan hesaplanan 52 günlük brüt maaş tutarında ikramiye verilecek. 700 bin kamu çalışanının merakla beklediği ödeme planı belli oldu. Bu yıl asgari ücretli bir işçi en az 2 bin 400 lira yatırım yapacak. Peki personel ikramiyeleri hesaplara ne zaman yüklenecek?

İkramiyeler Belli Oluyor

Kamu çalışanı teşvik ödemeleri için son tarih yaklaşıyor. Kamu çalışanları her yıl toplam 52 gün ikramiye almaktadır. Yılın ilk yarısında 26 günlük ödeme yapılırken, yılın ikinci yarısında Cumhurbaşkanı tarafından 26 günlük ödemeye karar verilebilir. 2022'nin ilk yarısı çalışanlarına verilecek 26 günlük ikramiyenin ilk 13 günü 28 Ocak'ta, ikinci 13 günü ise 29 Nisan'da yatırıldı.

Her yıl çalışanlara 52 günlük ikramiye verilir. Yılın ilk yarısında 26 günlük ödeme yapılırken, yılın ikinci yarısında Cumhurbaşkanı tarafından 26 günlük ödemeye karar verilebilir. 4 Temmuz'da kamu çalışanları ikinci 26 günlük ikramiyelerinin yarısını aldı; diğer yarısı Aralık ayına kadar verilmeyecekti. 16 Aralık'ta 700.000 kamu çalışanı son 13 günlük ikramiyelerini alacak.

Ocak Ayında Zam Olacak

Ocak ayında da kamu çalışanlarına zam yapılacak. Toplu pazarlık ve enflasyon nedeniyle maaş artışları yansıtılacak. Ayrıca, bir önceki Ocak ayına benzer şekilde sosyal yardım payı dağıtılması öngörülmektedir. Emekliler sadece Ramazan ve Kurban Bayramlarında ikramiye alabilirler. Yıl başında ikramiye ödemesi yoktur.

Emeklilere her yıl Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi bayram ikramiyesi verilmektedir. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesi SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerine 1.100 TL ikramiye verilecek. Bunun sonucunda emekliler toplam 2.200 TL ikramiye alacak.

Emekli Bayram İkramiyeleri Ne Zaman Yatıyor?

21-23 Nisan 2023 tarihleri arasında Ramazan Bayramı kutlanacaktır. Bu nedenle ilk teşviklerin 2023 Nisan ayının ilk haftasında ödenmesi öngörülmektedir. 2023 Kurban Bayramı tatili 28 Haziran - 1 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecektir. Haziran ayında ikinci ikramiyelerin ödenmesi bekleniyor.

15 Ara 2022 - 17:00 - Ekonomi