Ev Alacaklar Dikkat Etsin! Konut Kredilerinde Yeni Bir Döneme Giriliyor! Konut Kredisi Kademeli Faiz Dönemi Başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, emlak piyasasını canlandırmak için yeni bir faiz modeli geliştirdiklerini açıkladı. Bakan Nebati'ye göre konut kredisi faizinde kademeli model uygulanacak "Bu modelde alınacak konutun maliyetine göre kredi faizleri farklı uygulanacak. Örneğin 10 milyon liranın altındaki konutun faizi daha düşük olacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ekonomi gündemini değerlendirdi. Bakan Nebati, Ekonomi Gazetesi'ne verdiği röportajda konut sektörü için geliştirilmekte olan yeni kredi programına ilişkin merak uyandıran detaylar verdi.

Konut Kredilerinde Kademeli Faiz Modeli

Bakan Nebati'ye göre konut kredilerinde faiz yapısı kademeli olacak "Konut piyasasını canlandırmak amacıyla 'gerçek ipotekli' planlarımız var. Maksimum kredi vadesi ise 15 yıl. Konut fiyatı kademeli bir faiz modeli belirleyecek. .Alınacak konut fiyatlarına göre bu modelde farklı kredi faizleri kullanılacaktır. Örneğin 10 Milyon Türk Lirasının altındaki konutlara 10 Milyon Türk Lirasının üzerindeki konutlara göre daha düşük faiz uygulanacaktır” dedi.

Konut sektörü temsilcileriyle görüştüklerini belirten Bakan Nebati'ye göre, "Öngörüleri konut kredisi faizinin yüzde 0,65-0,99 aralığına ineceği yönünde."

Yeni Yıldan İtibaren Hayata Geçecek

Uygulamanın yeni yılda başlaması bekleniyor ancak detaylar ortaya çıkmaya başladı. İddiaya göre, kamu bankaları halka konut kredisi verilmesini denetleyecek. Alınacak yeni kararla alt, orta ve yüksek gelir grubuna ayrı faiz oranları uygulanacak ve konutun maliyeti arttıkça faiz oranı da yükselecek; Tersine, evin maliyeti düşerse, faiz oranı düşecektir. Sektör yetkilileri ise kampanyanın bölge halkının konut talebini bir kez daha canlandıracağını ve sektörün yeni yılın ilk 2-3 ayında hareketleneceğini belirtiyor. Ayrıca projelerin inşaatına başlanmasını da sağlayacağı söyleniyor.

Asgari Ücret Zammı ve Enflasyon

Bakan Nebati, asgari ücret artışı ve enflasyonu ele alırken şunları söyledi: "Millet enflasyonun taban etkisinden çok cebine odaklanıyor. Matematiksel bir düşüş olacak ama gözle görülür bir gerileme de olacak. Memur ve emekliler ne olursa olsun hakları var. Asgari ücretin ne olduğunun. Asgari ücretin enflasyonist etkisini artıracak bir hamledir. Çöpe atılmaması gerekir' ifadelerini kullandı.

14 Ara 2022 - 23:00 - Ekonomi