Asgari Ücretli Çalışanlara Müjdeli Haber Geldi! Maaşa Ek Tam 1000 TL Ödenecek! Başvuruya Gerek Kalmadan Herkes Alabilecek

9 Kasım 2022 tarihinden itibaren ısınma ve doğal gaz için ayrı ayrı maliyetler açıklanmaya başlandı. İşçilere verilmesi gereken desteklerle ilgili incelemeler devam ediyor.

Birçok insan doğal gaz ve ısınma yardımcılarını düşünüyor. Güncellenen duyurulara göre asgari ücretli çalışanların maaşlarından 178,4 TL gelir vergisi kesintisi ve SGK priminden 454,6 TL kesintisi artık yapılmayacak. Bu durumda çalışanların maaşına 633 TL zam yapılacak. Ayrıca işverenlerin çalışanlara ödemek zorunda olduğu 1000 TL vergi de kaldırılıyor. Ödemelerin Haziran 2023'e kadar devam etmesi bekleniyor.

Resmi Gazetede Yayınlandı

Açıklanan revize karar 9 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni düzenleme kapsamında aşağıdaki bilgiler yer alıyor: Çalışan vatandaşlara elektrik, doğal gaz ve ısınma giderlerini karşılamak için her ay 1000 TL ek ödeme yapılacak. Ayrıca personele nakit olarak öğle yemeği ödemesi de yapılacağı belirtildi.

Doğal Gaz Desteği Verilecek

İşverenler çalışanlarına elektrik, doğal gaz ve ısınma faturalarını 7420 Sayılı Kanun uyarınca tazmin ediyor. 9 Kasım – 30 Haziran tarihleri arasında geçerli olan ödemelere 1000 TL'ye kadar gelir vergisi ve SGK primi istisnası dahildir. Konut sakinleri ödemelerini 8 ayda alırken, işverenlere vergi ve SGK şeklinde ödeme yapmaları için teşvikler veriliyor. Bu ödemeler sadece ısınma, doğal gaz ve elektrik giderlerini karşılamak için ödenmektedir. Isınma, elektrik ve doğal gaz için işveren ödemeleri isteğe bağlıdır. İşveren ödemelerin yapılmasını talep eder.

Destek İçin Hangi Şartlar Aranıyor?

SGK muafiyeti, işverenin işçiye yapması gereken ödemeler için geçerlidir. Aşağıdakiler istisna tutarlarıdır:

  • İstisna sadece 1000TL'den az aylık ödemeler için geçerlidir.
  • İşverenin aylık 1000 TL elektrik, doğal gaz ve ısınma giderleri muafiyet kapsamındadır.
  • 1000TL üzeri ödemelerde gelir vergisi ve SGK primi uygulanmaktadır.
  • Çalışanlar maaşlarına ek olarak bu ödemeleri de almaktadır.
  • Maaşa ek ödemenin muafiyet parametreleri dahilinde işveren tarafından yapılması gerekmektedir.
  • Çalışan maaşına zam yapılmadan istisna ödemesi alabilmek için ücret kalemlerinin adı değiştirilemez.
  • 9 Kasım 2022 ile 30 Haziran 2023 tarihleri arasında yapılan ödemeler muafiyet kapsamındadır.

13 Ara 2022 - 13:00 - Ekonomi