İsveç emeklilik fonları kripto para birimine yatırım yapıyor

İsveç emeklilik fonları kripto para birimine yatırım yapıyor ! hisse değerinin %87'sini kaybeden bir kripto para şirketine yüz milyonlarca kron yatırım yaptı.

Büyütmek için resme tıklayın

İsveç Dagens Nyheter (DN) gazetesine göre İsveç kamu emeklilik fonları, hisse değerinin %87'sini kaybeden bir kripto para şirketine yüz milyonlarca kron yatırım yaptı.

Emeklilik fonları kripto para birimine yatırım yapıyor

Cumartesi günü yayınlanan bir habere göre, İsveç halkı adına emeklilik fonlarını yöneten dört kamu emeklilik fonu, bir bitcoin ticaret şirketi olan Coinbase'e 200 milyon İsveç kronundan (19 milyon dolar) fazla yatırım yaptı.

Alınan ve satılan hisse sayısı açıklanmadı. Bununla birlikte, Xinhua'ya göre DN, fonların altı aylık raporlarını inceledikten sonra Bitcoin pazarına katılımlarının kasvetli bir resmini çizdi.

İsveç emeklilik fonları, bitcoin'in değeri düştükçe hisse senedi fiyatı düşen Coinbase'e yatırım yaptı. Bitcoin bu yıl değerinin yaklaşık %70'ini kaybetti.

Bir ekonomist olan Claes Hemberg, DN'ye kripto para birimini çevreleyen ekonominin çok bilinmez ve öngörülemez olduğunu söyledi.

“İstikrar ve değer katan hiçbir faaliyet yok. Her şey spekülatif ve spekülatiftir. Şimdiye kadar işler o kadar sorunsuz gitmedi," diye açıkladı

12 Ara 2022 - 14:53 - Dünya