Asgari Ücrette Zam Pazarlığı Devam Ediyor! 14 Aralık Tarihi Büyük Gün Olacak

Milyonlarca işçi, dikkatlerini asgari ücrette yapılacak artışa odakladı. İlk toplantı 7 Aralık'taydı. Peki asgari ücrete yapılan zam konusunda hükümetin tutumu nedir?

Yaklaşık 7 milyon işçi tarafından asgari ücret artışı bekleniyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 7 Aralık'ta gerçekleştirdi. 14 Aralık'ta ( Çarşamba) ikinci toplantısını yapacak. Müzakereler sonucunda belirlenecek yeni asgari ücret şimdi 5 bin 500 lira olarak belirlendi.

Bakan Bilgin Açıklama Yaptı

Yönetim, "Vatandaşları enflasyonla ezmeyeceğiz" açıklaması yaptı. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, “komisyon çalışırken benim rakam açıklamam kabul edilemez. Bakanlık daha sonra anketin bulgularını gün ışığına çıkardı. Genel nüfusun beklentileri çok yüksek. 8.000 liradan fazlaya mal oldu. İşverenlerin artık 7 bin liraya yakın beklentileri vardı. Asgari ücretin üzerinde gelir elde edenler için miktar 7 bin 7 bin 500 lira” dedi.

İşçi sınıfı da sayıları telaffuz etmekte zorlanıyordu. TÜRK İŞ kendi raporunun önemini vurguluyor. O rapordaki açlık sınırı 7 bin 785 liraydı. TÜRK İŞ açlığın sınırıdır; bu bir müzakere noktası değil. "Dipten değil, bu rakamdan bahsedeceğiz" diye cevap verdi. TÜRK İŞ Başkanı Ergün Atalay, "Önce işveren ve hükümet taleplerini anlatsın, sonra açıklayacağız" dedi.

İşverenler Ne Bekliyor?

Öte yandan Türkiye Yol-İş Sendikası'nın 12. Olağan Genel Kurulu Ankara'da toplandı. Programa sendika yöneticileri ve üyelerinin yanı sıra TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay da katıldı. Atalay, "12 Eylül'den itibaren uygulanan bir sistem var" diyerek, "Asgari Ücret Tespit Komisyonu yönetmeliğinde revizyon olması gerekiyor" dedi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 15 üyesi olacağını iddia ediyor. 5 çalışan, 5 patron ve 5 devlet yetkilisi. 41 yıldır bu sistem yürürlükte” dedi.

Atalay, "Uzmanlarımızın verdiği rakama göre açlık sınırı 7 bin 785 lira, yoksulluk sınırı ise 10 bin 170 lira. TÜRK-İŞ 36 yıldır açlık sınırı araştırmasını açıklıyor. Şu anda asgari ücret talebinden çok açlık sınırını tartışıyoruz.8 de olacak, 9 da, 10 da olacak. Asgari ücretin bir sonraki tespit komisyonunun yuvarlak masasına da oturacağını umuyorum” diye ekledi.

12 Ara 2022 - 20:00 - Gündem