Domatesin Sağlık için Son Derece Önemli Olan 5 Faydası!

Vitamin ve mineral içeriklerinden likopen adı verilen bir bileşiğe önemli katkılarına kadar domatesleri sizin için bu kadar iyi yapan şeyleri keşfedin.

Haber albümü için resme tıklayın

Genellikle bir sebze olarak kabul edilse de domates aslında patlıcan, biber ve patates ile birlikte patlıcangiller familyasına ait bir meyvedir. Küçük kirazdan büyük bifteklere kadar çeşitli boyut ve çeşitlerde gelirler. Geleneksel olarak kırmızı renkli olan domatesleri sarı, yeşil, mor, turuncu ve alacalı renklerde de alabilirsiniz.

80 gr domates porsiyonu (çiğ) şunları sağlar:

11 Kcal / 49 KJ

0.4g Protein

0.1g Yağ

2.4g Karbonhidratlar

0.8g Elyaf

178mg Potasyum

279mcg Karoten

18mg C Vitamini

80 gr'lık bir porsiyon, günde beş öğününüzden biri olarak sayılır - bu yaklaşık bir domates veya 7 çeri domates demektir.

En iyi 5 sağlık faydası

1. Kalbinizi sağlıklı tutabilir

80 gr domates, bir yetişkinin günlük potasyum ihtiyacının yaklaşık %5'ini karşılar. Potasyum açısından zengin gıdaları tüketmek daha düşük inme oranları ile ilişkilidir ve daha düşük kalp hastalığı oranları ile ilişkili olabilir .

Domatesler ayrıca likopen adı verilen ve onlara kırmızı rengini veren bir bileşik içerir. Likopen ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltma potansiyeli de dahil olmak üzere sağlık özellikleri hakkında artan araştırmalar vardır .

2. Gözleri koruyabilir

Domatesler, karotenoidler adı verilen bir grup fitokimyasal içerir, bunlara likopen, lutein ve beta-karoten dahildir. Bu bileşikler göz sağlığını korumak için önemlidir ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve diğer göz hastalıklarına karşı koruma sağlayabilir.

3. Sağlıklı Cildi Destekleyebilir

Domates de dahil olmak üzere bitkilerde bulunan karotenoidler, insanlarda UV hasarını önlemeye yardımcı olabilir . 2006 yılında yapılan bir araştırma, 10-12 haftalık bir çalışmadan sonra , artan diyet karotenoidlerinin bir sonucu olarak hassasiyette bir azalma olduğunu buldu . Ancak bu, çok fazla domates yerseniz yanmayacağınız anlamına gelmez - UV hasarından kaçınmak için güneşte dikkatli olmak ve yönergeleri takip etmek yine de önemlidir.

Araştırmalar, domateslerin işlenmesinin ve pişirilmesinin besin değerlerini, özellikle antioksidan özelliklerini ve likopen bileşiklerine erişme yeteneğimizi artırabileceğini gösteriyor . Zeytinyağı sosu gibi bir yağ kaynağı ile birlikte domates yemek, bu koruyucu karotenoidleri emmemize yardımcı olur . Ayrıca, karotenoid içeriğinin çoğunun meyvenin derisinde bulunduğunu akılda tutmak önemlidir, bu nedenle onları bütün olarak yemek en faydalı olabilir.

4. Kan pıhtılaşmasını ve yara iyileşmesini destekleyebilir

Domates, kanın pıhtılaşması ve yara iyileşmesi için gerekli olan iyi bir K vitamini kaynağıdır. Ayrıca K vitamininin kemik ve kardiyovasküler sağlıkta da yararlı olabileceğine dair artan kanıtlar vardır .

NHS, vücut ağırlığının kilogramı başına 1 mcg K vitamini önermektedir, çoğu insan bunu çeşitli ve dengeli bir diyetle başarabilmelidir .

5. Menopoz Belirtilerini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Nutrition Journal tarafından 2015 yılında yapılan bir araştırma, domates suyu alımının anksiyete, dinlenme enerji harcaması ve kalp atış hızı gibi bazı menopoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğunu ortaya koydu. Bu çalışma, sekiz hafta boyunca günde iki kez 200 ml tuzsuz domates suyu tüketen 40-60 yaş arası 95 kadın üzerinde gerçekleştirildi. Bu küçük bir deneme olsa da, sonuçlar cesaret verici ve daha fazla araştırmayı garanti ediyor.

Domates herkes için güvenli midir?

Meyve ve sebzelerin itüzümü ailesindeki solanin adı verilen bir bileşiğin artritik durumları ve eklem ağrısını şiddetlendirebileceği yaygın olarak düşünülmektedir. Bununla birlikte, bugüne kadar, bu varsayımı destekleyen kanıtlar yalnızca anekdot niteliğinde olan hiçbir araştırma yoktur.

Domateslere karşı alerji nadirdir, ancak alerjiniz varsa patlıcan ve patates de dahil olmak üzere itüzümü ailesinin diğer bitkilerine tepki göstermeniz olasıdır.

Yüksek tansiyon için beta blokerler gibi bazı ilaçlar kullanıyorsanız, aile doktorunuzun veya sağlık bakım uygulayıcınızın tavsiyelerine ve rehberliğine uymalısınız.

Mevcut bir sağlık durumunuzla ilgili endişeleriniz varsa veya reçeteli ilaç kullanıyorsanız, herhangi bir önemli diyet değişikliği yapmadan önce aile hekiminiz veya kayıtlı diyetisyeninizle görüşün .

11 Ara 2022 - 10:11 - Yaşam