Öğrencilere Müjdeli Haber Geldi! 8 Ay Boyunca 650 TL Destek Ödemesi Fırsatı

Vakıflar Genel Müdürlüğü, son günlerde milleti derinden etkileyen burs haberleriyle ilgili bir açıklama yaptı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuruları için son başvuru tarihini girmiş ve bursların verileceğini bir açıklama ile duyurmuştur. Burs başvurusu için son tarih geçti. Üniversite öğrencileri 2022 ve 2023 eğitim öğretim yılları için burs alacaklardır.

Burs Başvuruları İçin Son Gün

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün burs başvuruları için başvuru süresi dolmuştur. Üniversite öğrencilerine yönelik başlatılan burs başvuruları sonucunda aylık 650 lira destek verilecek. Burs 8 ay sürecek ve 2022 ve 2023 akademik yılları için iyi olacak. Sekiz ay boyunca hesabınıza sürekli olarak 650 lira yatırılacak. Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan burs alıyorsanız, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden burs alamazsınız. Yine de, burs yerine kredi alıyorsanız, VGM bursunu kullanabilirsiniz.

VGM Bursunu Kimler Alamaz?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yüksek Öğrenim Burs Yönetmeliğinin 5 inci maddesinin (1) numaralı bendinde;

  • En az asgari ücret veya bir gelir kaynağına sahip olan kalıcı bir istihdamı olan öğrenciler,
  • Yabancı uyruk öğrenciler,
  • Polis akademileri ve askeri okullardan öğrenciler,
  • Ders çalışmak için daha fazla zaman harcayan öğrenciler için,
  • Doktora ve Yüksek lisans öğrencileri,
  • Kamu kurumlarından burslu ve ücretsiz eğitim alan öğrenciler,
  • Bir önceki eğitim-öğretim yılında Genel Müdürlük bursu alırken başarısızlık nedeniyle bursu kesilen öğrenciler yükseköğretim bursundan yararlanamazlar.

Ancak, aynı maddenin (2) numaralı fıkrası uyarınca, akademik amaçla Türkiye'ye gelen yabancı uyruklu öğrencilere, Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %10'u, ilgili Bakanın uygun görüşü ile verilebilir.

Hem VGM Hem de KYK Burslarına Nasıl Başvurabilirim?

Burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden talepte bulunur. VGM'nin burs başvurularını ne zaman tamamlayacağı henüz bilinmiyor. KYK burs başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından genellikle Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan burs başvuruları oluyor. Bu nedenle KYK'dan burs alan öğrenciler VGM kullanamazlar. KYK burs başvuruları için son tarih 17 Kasım 2022 idi. KYK burs başvuru sonuçlarının Aralık ayının ilk haftası açıklanması gerekiyor. KYK'dan burs almayan öğrenciler VGM'den burs alabilirler. Ancak kabul edilebilmesi için başvurusunu tamamlaması gerekir.

11 Ara 2022 - 11:00 - Ekonomi