Çalışmayan Ev Hanımlarına Büyük Destek Müjdesi! 12 Ay 1000 TL Ödeme Alacaklar! Başvurular Sonunda Başladı

Zor durumdaki ailelere yardımlar hızla devam ederken, sıra ev hanımlarına geldi. Aileler, kadınlar, çocuklar, hastalar ve işsizler sosyal yardım aldı. 1000 TL'lik ev hanımı yardımından kimler yararlanıyor? Sosyal yardım için başvuran bir kişinin hangi kriterleri karşılaması gerekir?

Devlet kadınlara destek parası vereceğini açıkladı. Başvuran herkesin hesabına her ay 1000 TL ödeme yapılacak. Sosyal yardım alanların çoğunluğu, %60'tan fazlası kadınlardır.

Sosyal Yardım Destekleri

Dul Kadın Desteği

Eşlerini kaybetmiş ve maddi yardıma muhtaç kadınlara 1000 TL yardım yapılıyor. Ödemeler iki ayda bir hesaba yatırılır ve her ay için geçerlidir. Eşini kaybetmiş kadınlar, ihtiyaç sahipleri ve sosyal güvenceye erişimi olmayanlar bu yardımdan faydalanabilir.

Hanelere Aylık 850-1250 TL Destek

Aile Destek Programı aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelere 12 ay boyunca her ay 850–1250 TL tutarında maddi yardım yapılmaktadır. Hane halkının kişi başına düşen geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olmamalıdır. Destek, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına e-devlet başvurusu yapılması şartına bağlandı.

Çocuk Desteği

Destek Bileşeni kapsamında 1-2 çocuklu hanelere ödenecek çocuk ücreti 350 TL, 3 çocuklu ailelere 450 TL, 4 çocuklu ailelere 550 TL, 5 çocuklu ailelere 650 TL olarak belirlendi.

Doğal Gaz Desteği Ödemesi

Yardım hane başına en az 950 TL, en fazla 2.500 TL ile sınırlıdır. Doğal gaz desteğinden yararlanan ve kronik hastalığı olanlar için yüzde 5 oranında ek zam yapılıyor.

Yetim Aylığı

Anne veya babasını kaybeden ihtiyaç sahibi çocuklara maddi yardım yapılacak. Yetim veya 18 yaşından küçük yetimlere her ay 600 TL ödenmesine karar verildi. Bu ödeme aylık olarak hesaplanmakla birlikte iki ayda bir hesaplara yatırılıyor.

Asker Ailesi Desteği

Muhtaç Asker Ailesi Yardım Programı kapsamında sosyal güvencesi olmayan ve geliri olmayan ailelere 800 TL verilmektedir. Askere giden kişinin evli, eşinin bekar olması durumunda anne veya babasının başvurusu, ödeme yapılmasıyla sonuçlanır.

Yaşlıya Destek

Sosyal güvencesi olmayan 65 yaş üstü kişilere 1.536 TL verilmektedir. Bu yardımdan yararlanabilmek için her şeyden önce kişi başına düşen hane gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekmektedir.

10 Ara 2022 - 18:00 - Ekonomi