O Belediye Duyurdu! Bu Şartı Sağlayanlara Aylık 2150 TL Doğal Gaz Desteği Verilecek

Kışın başlaması ve buna bağlı olarak iklimin soğuması, bu aylarda doğal gaz tüketimindeki artış nedeniyle düşük gelirli aileleri çok daha savunmasız hale getirdi. Ankara Büyükşehir Belediyesi, başvuru şartlarını tamamlayan vatandaşlara fahiş faturalarını ödemeleri için 2 bin 150 TL doğal gaz desteği sağlayacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yardımlarla ilgili bilgileri resmi internet sitesinde yayınladı. Kışın maddi sıkıntı yaşayan ancak kombi kullanamayan vatandaşların sorununa çözüm olarak bir yöntem geliştirildi. Belediye sosyal politika anlayışı gereği 2 bin 150 TL bağış yapacak. 6 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapan Türkiye'nin başkentinde yardım için gerekenler belirlendi. Ankara Büyükşehir Belediyesi, doğal gaz yardımı alacak ailelerin kontenjan ve mali kısıtlamalarını açıkladı. Yardım kapsamında 203 bin 626 ailenin sermaye kartlarına 500'er lira verilecek. Ayrılan bütçenin 101 milyon 813 lira olduğu belirtildi.

Belediyeler, kışın da doğal gaz ihtiyacı olan vatandaşlara hizmet vermek için bir kez daha kolları sıvadı. Ankara Büyükşehir Belediyesi, doğal gaz giderlerinin yüksek olması nedeniyle kışın kombilerini kullanmaktan çekinen konut sahipleri için açıklama yaptı. Yardıma muhtaç aileler, ekonomik sıkıntıların her geçen gün artması nedeniyle devlet yardımlarının yanı sıra belediyelerden de destek ödemeleri alıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin açıkladığı doğal gaz teşvikinden birçok Ankaralı haberdar oldu. Ankaralılar, söz konusu yardımdan nasıl ve hangi koşullarda yararlanabilecekleri konusunda bilgi aldı. Öte yandan, Ankara'nın bu yılki doğal gaz yardımı ödemesinin 2 bin 150 lira olarak belirlendiği açıklandı. Doğal gaz yardımı yapacakları ailelere ayrılan bütçe ve kota da Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş tarafından açıklandı. Sonuç olarak, yardım kapsamında 203 bin 626 ailenin sermaye kartlarına en az 500 lira ulaşacak. Yardım için ayrılan kaynağın tamamının 101 milyon 813 lira olduğu hesaplandı.

Doğal Gaz Yardımı İçin Gerekli Şartlar

Vatandaşlara doğal gaz yardımı yapılacak ama bazı şartlar var. “Kış Ortası Destek Paketi” kapsamında sosyal yardım alan vatandaşlara 16 Kasım'da 500 TL'lik Başken kartının yanı sıra, ihtiyacı karşılayan her eve kış boyunca toplam 2 bin 150 TL'lik yakacak yardımı yapılacak. Yatırılan tutar ile sadece Gazmatik internet sitesinde yer alan Gaz Kiosklarından doğal gaz faturalarını ödeyebilecekler.

10 Ara 2022 - 17:00 - Ekonomi