Yılbaşından Önce Hesaplara Aktarılıyor! Ailelere 1.100 TL Ödeme Fırsatı

Devlet, sosyal yardıma muhtaç vatandaşlarına yardım ediyor. Aileler, kadınlar, çocuklar, hastalar, işsizler, yaşlılar ve engelliler bu yardımların alıcılarıdır. Yürürlükte çok sayıda sosyal destek programı olmasına rağmen, hemen hemen tüm ihtiyaçlar için yardım mevcuttur.

Dar gelirliler Aile Bakanlığı'ndan destek ödemeleri almaya devam ediyor. Sosyal destek ödemelerinin ne zaman ödeneceği de Aralık ayının yaklaşmasıyla gündeme gelen bir başka soru. Kişi başına düşen aylık gelir aralığına göre ödemeler hesaplanırken, yardım miktarı gelir miktarına göre değişmektedir. Türkiye Aile Destek Programı aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelere sosyal yardım desteği sağlanmaktadır. Kişi başı aylık gelire göre belirlenen Aile Destek Programı ödemelerinde yardım miktarı, gelir miktarına göre değişmektedir. Aile destek ödemeleri Aralık ayında hesaba yatırılmaya başlandı.

Ödeme Açıklamaları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamada; "Program üzerinden ileride yapılacak ödemelerde de aynı prosedür izlenecek, destek verilecek ve ödeme işlemleri güncellenen veriler ışığında ay sonunda başlayacaktır” açıklamaları geldi.

Aile Destek Programı Süresi Ne Kadar?

Haziran 2022'den Mayıs 2023'e kadar en fazla 12 ay boyunca, ailedeki kişi başına düşen gelire göre 4 farklı gelir grubu için değişen tutarlarda Aile Destek Programı ile ihtiyaç sahibi aileler desteklenecektir. Aile Desteğinin miktarı hanedeki her bir bireyin aylık gelirine göre belirlenir. Toplamlar aşağıdaki gibidir;

  • 450 Türk Lirası ve altı olanlar için 1.250 Türk Lirası
  • 450 Türk Lirası üzeri - 911,15 Türk Lirası ve altı olanlar için 1.100 Türk Lirası
  • 911,15 Türk Lirası üzeri - 1372,30 Türk Lirası ve altı olanlar için 950 Türk Lirası
  • 1372,30 Türk Lirası üzeri - 1833,45 Türk Lirası altı olanlar için 850 Türk Lirası

İşsizlik Maaşı

İşsizlik ödeneğinin en alt ve en üst kademeleri ile asgari ücret artacak. İşsizlik ödeneği brüt asgari ücretin yüzde 80'ini geçemez ancak önceki dört aylık ortalama kazanç üzerinden belirlenen brüt ücretin yüzde 40'ından az olamaz. Bu ücretten sadece damga vergisi düşülür. Mevcut asgari ücrete göre işsiz kişinin maaşı en az 2.568 lira, en fazla 5.137 lira olacaktır. 

10 Ara 2022 - 14:00 - Ekonomi