Çalışanlara 1000 TL Enflasyon Desteği Verilecek! Zam Öncesinde Duyuru Yapıldı! Tam Tamına 6 Ay Boyunca Ödenecek

Sosyal Güvenlik Bakanlığı, aylık 1.000 TL doğal gaz faturasına desteği uygulanacağını açıkladı. Doğal gaz desteği başvuru şartları ve bilgileri aşağıda yer almaktadır.

6 ay sürecek olan doğal gaz destek ödemelerinin aylık olarak yapılmasına rağmen başvuruların başladığı bildirildi. 1000 TL'nin harika haberi tüm özel sektör çalışanlarına uygulandığı son dakika asgari ücretliye anlatılırken duyuruldu. Isınma faturaları için destek ödemeleri kimlere, hangi koşullarda yapılacak?

7420 Sayılı Kanun’un Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından özel sektörde çalışanlara elektrik, doğal gaz ve diğer ısınma faturaları karşılığında 30 Haziran 2023'e kadar yardım müjdesinin verildiği bildirildi. Yapılan açıklamaya göre, bu muafiyete ilişkin usul ve esaslara ilişkin tebliğ taslağı hazırlanarak Maliye Bakanlığı'nın internet sitesinde yayınlandı.

Doğal Gaz Desteği Şartları Nelerdir?

  • 9 Kasım 2022 ile 30 Haziran 2023 tarihleri arasında gerçekleşecektir.
  • Elektrik, doğal gaz veya diğer ısınma giderlerinin ödenmesi karşılığında yardım verilecektir.
  • Aylık maksimum ödeme 1.000 TL'dir.
  • Çalışanların maaşlarına bir miktar para zammı yapılacak.
  • İşverenin bu ödemeleri yapması zorunlu değildir, dolayısıyla gönüllüdür.
  • Türkiye vatandaşı olmak
  • Yardım programına başvuru yapmak için e-Devlet sitesini kullanmak,
  • Doğal gazın arz edildiği mahalle veya belediyede ikamet etmek,
  • Konut adresinde faturalı veya ön ödemeli sayaca bağlı doğal gaz aboneliğinin bulunması
  • Uygunluk tespitini ilgili SYD Vakfı yapar.

Doğal gaz yardımı ödemeleri alıcıların PTT kartlarına aktarılır. Başvuru sonucunda hak kazananlara doğal gaz faturalarının PTT'ye ulaşması ile birlikte yardım sağlanacaktır.

Doğal Gaz Yardımı Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 5 Eylül'den itibaren kış sezonu başvurularının e-Devlet sistemi üzerinden alınmaya başladığını bildirdi. Yanık, “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımıza başvuran ve hakları uygun görülen 336 bin hanemize toplam 271,7 milyon TL destek sağladık” dedi.

Bakan Yanık, “Türkiye için devreye aldığımız Doğal Gaz Tüketim Desteğinde, doğal gaz altyapısı olan 603 ilçeden birinde ikamet eden ve evinde doğal gaz aboneliği olan her ihtiyaç sahibi vatandaş yardımdan yararlanabilecek İhtiyaç sahibi hanelere kış dönemi ödemelerimiz başladı” açıklamasını yaptı.

10 Ara 2022 - 13:15 - Ekonomi