500 Bin TL’ye Kadar Kredi Desteği Verilecek! Esnaf Kredi Ödemeleri Sonunda Başladı

2 milyonu aşkın esnafa destek olması beklenen esnaf kredi paketine Hazine ve Maliye Bakanlığı destek için 100 milyar lira ödemeye başladı. Halkbank, esnafa destek verecek ve 500 bin lira kredi verecek. 60 ay vadeli 500 bin TL esnaf kredisi paketi başvuru ve ödeme koşulları haberimizde açıklanmıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Kurulu Toplantısı'nda esnafa yönelik kredi ve destek paketi başvurusuna ilişkin açıklama yaptı. Kredi yardım paketine başvurmak isteyen kişiler, gereklilikler ve kredi desteğinden kimlerin yararlanabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmeye devam etti. Ek olarak Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanı Nureddin Nebati'ye göre Estek paketi kapsamında limit artırıldı. Bu bilgiler ışığında esnaflar elbette heyecanlandı. Detaylar henüz açıklanmadı fakat önemli bilgiler paylaşıldı. 

Esnaf Kredisi Ödemeleri Sonunda Başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı 100 milyar liralık esnaf kredisi paketi için destek ödemeleri yapmaya başladı. Halkbank aracılığıyla sağlanacak ve kredi tutarı 500 bin TL olacak esnaf kredisi desteğinden 2 milyondan fazla esnafın faydalanması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İlk Açıklamayı Yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ekim 2022'deki Kabine Toplantısı'nın ardından esnaf kredisi ve destek paketi uygulamasının detaylarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Desteklerimizde kadınlarımıza ve gençlerimize ayrı bir yer veriyoruz. Kadın girişimci kredisinden 140 bin kadın faydalanıyor. Şimdi de cumhuriyetimizin 100. yılı dolayısıyla başlattığımız yeni kredi destek paketi ile esnaf ve sanatkarlarımızın huzurundayız” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Halkbank aracılığıyla esnafımıza 60 ay vade ve yüzde 7,5 faizle 100 milyar liralık kredi kampanyası başlatıyoruz. Kredi üst limitleri 350 bin liradan 500 bin liraya, taşıt ve işyeri kredi limitleri ise 1 milyondan 1,5 milyon liraya çıkacak. Genç girişimciler için sıfır faizli kredi limiti 100 bin liradan 300 bin liraya, yaş sınırı ise 30'dan 35'e yükseltiliyor. 36 aya varan vade altı aya kadar geri ödemesiz yüzde 4 faizli kredisi Halkbank'tan kredi kullanan esnafa aylarca kredi veriliyor.”

09 Ara 2022 - 15:00 - Ekonomi