Herkes Bu Hatayı Yapıyor! Faturayı Resmen 5’e Katlıyor! Bu Hata Yüzünden Evler Isınmıyor

Kışın artan soğuğu nedeniyle fatura maliyetleri artıyor. Birçok kişi evlerini daha sıcak tutmak için bir çözüm bulmak istiyor. Pencereler, evin soğutma sisteminin en temel bileşeni olarak bilinir. Soğuğun pencerelerden içeri girmemesi için uygun ayarlamaları yapmak evinizi ısıtacak ve elektrik giderlerinizden tasarruf sağlayacaktır.

Evinizi ısıtamamanızın nedeni pencerelerden sızan soğuk hava olabilir. Kışın, ısı ileten pencereler evleri neredeyse dışarıdaki hava kadar soğuk hissettirebilir. Ay sonundaki yüksek giderler, evi ısıtmak için daha fazla doğalgaz kullanılmasından kaynaklanabilir. Daha az yakıp daha çok ısıtmak istiyorsanız camdan gelen soğuğu azaltan teknikleri kullanabilirsiniz.

Oda Nasıl Sıcak Tutulur?

Eviniz ısı yalıtımına sahip olmalıdır. İçeriden ve dışarıdan yalıtılırsa soğuk eve kolayca giremez. Isı yalıtımı sizi yazın sıcaktan korurken aynı zamanda evin serin kalmasına da yardımcı olur. İçeriden soğuk hava giriyorsa, silikon veya bant kullanarak pencereyi kapatabilirsiniz. Bunun için soğuk algınlığı önleyici bantlar mevcuttur. Diğer bir seçenek ise şeffaf silikon çekmektir. Bu, soğuğun pencereye girmesini hızla durduracaktır.

Varsa yılda bir kez kombinizin bakımını düzenli olarak yaptırın. Bakım yapılmaması, kombinin ısınmamasına ve içinin soğuk kalmasına neden olur. Bu nedenle kombi tamiri gecikmeden devam etmelidir. Bir odayı sıcak tutmanın en etkili yollarından biri kapıyı kapatmaktır. Her şey açık olduğundan, odadan gelen ısı bitişik odalara aktarıldığı için oda kendi kendini ısıtamaz. Kış aylarında kalın yapıya sahip perdeleri tercih etmelisiniz. Varsa önlerinde açık petekleriniz olmalıdır. Peteklerden gelen ısı, evin içini soğuk bırakarak mobilyalarla kaplarsanız evin içine yayılmaz.

Soğuk Gelmesini Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

Menteşe Ayarı

Pencere menteşesi, pencereden soğuğun girmesini önlemek için ayarlanmalıdır. Değişiklik yapıldığı halde sorun devam ediyorsa başka sorunlar da olabilir. Sonuç olarak bir kez daha uzmana sunmak zorunda kalacaksınız.

Soğuk Önleyici Kullanımı

Soğuğa karşı pencere kullanmak, soğuğu önleyerek odanın sıcak kalmasına bir ölçüde yardımcı olabilir. Plastik, pencerenin yapısını oluşturur. Plastik malzemeler kışın esner ve yazın genişler. Ortam bozuldukça PVC pencereden soğuk hava girer.

09 Ara 2022 - 14:00 - Yaşam