1999’dan 2014’e Kadar Olan Sigorta Girişliler Dikkat! EYT Beklemeden Emekli Olma Şansı

Erken emeklilikle ilgili olarak, birkaç önemli istatistik var. 3.600 ve 5.400 dikkate değer rakamlar olarak karşımıza çıkıyor. Emeklilik için belli bir yaş ve primin doldurulması gerekmektedir. Bununla birlikte, daha erken emekli olmanın mevzuatla düzenlenen ek faydaları vardır. Bu formüller daha erken emekli olmanızı sağlayabilir.

EYT, öngörülemeyen olayları yaşamaya devam ediyor. Yaş şartı en son EYT konferansından sonra gündeme geldi. Kadınlar için asgari yaş 48, erkekler için ise 50'dir. Mevcut yasal çerçevemiz, emekli olabilmeniz için belirli bir yaş, prim ve yılı doldurmanız gerektiğini zorunlu kılmaktadır. Bu gelişmelerle birlikte EYT'den yararlanamayanlar için erken emeklilik stratejileri araştırılmaya başlandı. EYT'ye rağmen, yasalarımızın emekliliği teşvik etmek için belirli faydaları vardır. 3.600 gün sonra emeklilik bunlardan en göze çarpanıdır.

EYT İçin Yaş Şartı

EYT'de yaş şartı konusu gündeme geldi. Kadınlar için 48 ve erkekler için 50, araştırılan yaş aralıklarıydı.

Bunları Yapanlar Erken Emekli Olabilecek

Emeklilik için belli bir yaş ve primin doldurulması gerekmektedir. Bununla birlikte, daha erken emekli olmanın mevzuatla düzenlenen ek faydaları vardır. Milyonlarca Türk işçisinin en büyük arzusu sabit bir maaşla emekli olmaktır. Çalışanlar emekliliği ilerletecek formüllerle ilgileniyor ama aynı zamanda bunu ne zaman yapacaklarını da merak ediyor. Erken emeklilik için 3.600 rakamı gerçekten önemli. Türkiye'de emeklilik yaşına gelene kadar beklemek zorunda olan yaklaşık 6 milyon işçi var. SGK sisteminde erken emekli olmak için birkaç seçenek bulunmaktadır.

İşe Giriş Tarihi

Bu emekli maaşından yararlanabilmek için 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olmak gerekmektedir. Bu tarihten önce çalışmaya başladıysanız ve SSK'dan sigortalıysanız erken emekli olmanıza neden olacak hesaplamayı öğrenmek için okumaya devam edin. Bu tarihten sonra çalışmaya başladıysanız, askerlik sürenizden itibaren doğum veya borç gibi seçenekleri düşünmelisiniz.

İlk nokta, 3.600'ün önemli olduğudur. Ayrıca ikinci temel rakam 15'tir. Sigortalılık süreniz bu sayıya göre belirlenir. Yani 3.600 prim gününüz ve 15 yıllık sigortanız varsa erken emekli olabilirsiniz. Bu noktada farklı formüller devreye giriyor. 3.600 günlük emeklilik, bazı insanlar için tam emeklilikten daha az istenebilir. İş bulamadığı için prim biriktiremeyenler, sigortalı olanlar ve belli bir yaşa gelenler bu teknikten yararlanarak kolayca emekli olabilirler.

09 Ara 2022 - 12:00 - Gündem