Bu Ödemelerden Binlerce Kişi Yararlanacak! O Maaşlar Ocak Ayından İtibaren Zamlı Yatacak

Ocak ayı öncesinde sosyal yardımlardaki artışla ilgili araştırma başlatıldı. Pek çok kişi, evde bakım ödeneği, engellilik aylığı ve 65 yaş üstü emekli maaşı gibi sosyal yardımların Ocak ayında ne kadar arttığını öğrenmekle ilgileniyor.

Tazminat zamlarının hızına ilişkin araştırmalar, Ocak ayı gelmeden hemen önce başlayacak. Ayrıca, Ocak ayında emekli maaşlarına, 65 yaş emekliliğine, maluliyet yardımlarına ve evde bakım fonlarına yapılan zamların ne kadar ve ne zaman hesaplara yatırılacağı da bilinmiyor.

Ocak ayı maaş artışlarının enflasyon farkından kaynaklanacak olması birçok kişi tarafından memnuniyetle karşılandı. Araştırılan ve üzerinde durulan konulardan biri de sosyal yardım ödemelerindeki günlük artış oldu. Artışlarla ilgili olarak kamuoyuna açıklanan bilgilere göre, asgari ücret, memur maaşları ve emekli maaşları ile 65 yaş emekli maaşları, evde bakım ödenekleri ve maluliyet aylıklarındaki artışlardan etkileniyor.

Engelli Aylığı Ne Kadar Olacak?

Bu yılın ilk yarısında engelli maaşı %40-69 arası engeli olanlar için 865 TL, %70 ve üzeri engeli olanlar için 1.298 TL olarak belirlendi. Engelli yakınının emekli maaşı da 865 TL oldu. 2023 yılında ödenecek olan maluliyet aylığı da asgari ücret zammı ile birlikte kararlaştırılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın asgari ücretle ilgili yaptığı açıklamaya göre, 2023 yılında yürürlüğe girecek asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında yapılan araştırmanın sonuçları açıklandı.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Olacak?

Asgari ücret artışı ile birlikte yaşlı, evde bakım ve engelli çalışanların ücret artış oranları belirlenecek. Evde bakım tazminatı daha önce 2706 TL’den Temmuz ayında 3340 TL’ye yükseldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı evde bakım maaşını şehre göre ayın 15'i ile 31'i arasında çeşitli tarihlerde öder. Bunun ışığında, Aralık ödemelerinin 15 Aralık'ta başlaması bekleniyor.

Sosyal Yardımlar Ne Kadar Olacak?

Sosyal yardımların ne kadar artacağına dair somut bir bilgi yok ancak emeklilik formüllerinin onaylanması halinde 65 yaş, maluliyet ve evde bakım yardımlarının da geçen yılla kıyaslanabilir oranlarda artacağı söylendi.

09 Ara 2022 - 10:54 - Ekonomi