Strep A Nedir? Strep A Belirtileri Nedir? Strep A Olduğumuzu Nasıl Anlarız

Strep A Nedir? Strep A Belirtileri Nedir? Strep A Olduğumuzu Nasıl Anlarız, Strep A nasıl bulaşır, Strep A maske önler mi?

Büyütmek için resme tıklayın

Halk sağlığı yetkililerine göre, genellikle hafif ve yaygın bir bakteriyel enfeksiyonun nadir, invaziv bir türü, son haftalarda Birleşik Krallık'ta birkaç çocuğu öldürdü ve ebeveynler ve savunmasız yetişkinler arasında alarma yol açtı.

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) sözcüsü Salı günü Washington Post'a verdiği demeçte, Strep A olarak da bilinen A Grubu streptokok bakterisinin neden olduğu İngiltere'de yedi ve Galler'de bir doğrulanmış ölüm oldu. İngiliz medyası, ölü sayısının daha yüksek olabileceğini söylüyor.

Tıbbi yetkililer ve uzmanlar, Strep A'nın oldukça bulaşıcı olduğunu ve çoğumuz tarafından ciddi bir hastalığa yol açmadan burnumuzda, boğazımızda ve cildimizde taşıdığını söylüyor. Vakaların çoğu hayatı tehdit edici olmasa da, invaziv Grup A strep (iGAS) olarak bilinen ve ölümcül olabilen, çocuklar ve yaşlılar arasında en büyük riski taşıyan bir enfeksiyona dönüşebilir.

BİLİNMESİ GEREKEN

  • Strep A nedir ve neden olabileceği invaziv enfeksiyon nedir?
  • Strep A'nın belirtileri nelerdir?
  • Strep A nasıl bulaşır?
  • Çocuklar neden kötü etkilenir?
  • Strep A aşısı var mı?
  • Siz veya çocuğunuz Strep A'yı nasıl önleyebilirsiniz?
  • Strep A nedir ve neden olabileceği invaziv enfeksiyon nedir?

    Strep A, çok sayıda enfeksiyona neden olabilen A Grubu Streptokok bakterisini ifade eder. Vakalar genellikle hafiftir, ancak UKHSA'ya göre iGAS olarak bilinen invaziv A Grubu strepten ciddi enfeksiyonlar gelebilir.

IGAS nadirdir, ancak yaşamı tehdit edebilir. Bakteriler vücudun derinliklerine inerek akciğerleri, kasları ve kan dolaşımını enfekte ettiğinde ortaya çıkar.

UKHSA bu hafta yaptığı açıklamada , "iGAS enfeksiyonları hala nadir olmakla birlikte, bu yıl özellikle 10 yaşın altındaki çocuklarda vakalarda artış ve ne yazık ki az sayıda ölüm oldu" dedi .

Strep A'nın belirtileri nelerdir?

Strep A semptomları genellikle grip benzeridir ve esas olarak bazen "strep boğaz" olarak adlandırılan boğaz ağrısını içerir. Genel olarak, strep boğazı hafif bir enfeksiyondur ancak Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre çok ağrılı olabilir ve bakterilere maruz kalan birinin hastalanması genellikle iki ila beş gün sürer. İnsanlar bir kereden fazla strep boğazına yakalanabilir; onu almak, birini gelecekte tekrar sözleşme yapmaktan korumaz.

Strep A Nedir? Strep A Belirtileri Nedir? Strep A Olduğumuzu Nasıl Anlarız, Strep A nasıl bulaşır, Strep A maske önler mi?


Britanya Ulusal Sağlık Servisi'ne göre, diğer semptomlar arasında ateş, baş ağrısı, boynun önündeki şişmiş lenf düğümleri, mide bulantısı ve irin dolu kabarcıklar veya iltihaplanma gibi cilt enfeksiyonları yer alabilir .

UKHSA'ya göre bademcik iltihabı, kızıl ve selülit gibi hastalıklara da yol açabilir. "Bunlar gibi enfeksiyonlar rahatsız edici olabilse de, nadiren ciddi hale gelirler" diye ekledi. Strep A'lı çoğu kişinin herhangi bir komplikasyon olmadan iyileştiği belirtildi.

CDC, aksine, öksürük, burun akıntısı, boğazda ses kısıklığı ve konjunktivit (pembe göz olarak da bilinir) normalde Strep A'yı değil viral bir enfeksiyonu düşündürür, diyor .

Bununla birlikte, daha invaziv iGAS enfeksiyonu, bir kişinin kan dolaşımına ve derin dokusuna girerek kan enfeksiyonları, endokardit (kalbin iç zarının bir enfeksiyonu), menenjit, idrar yolu enfeksiyonları ve streptokokal toksik şok sendromu gibi daha ciddi hastalıklara neden olabilir. 


Bir kızın boğazını kontrol eden bir kadının hazır görüntüsü. Strep A veya iGAS ile ilgili değil. (Paul Bradbury/Getty Images)

Strep A nasıl bulaşır?

NHS'ye göre streptokok bakterileri, enfeksiyonlu veya taşıyıcı bir kişiden öksürme, öpme, hapşırma ve dokunma yoluyla kişiden kişiye temas yoluyla yayılır . Yakın temasın yaygın olduğu okullar ve bakım evleri gibi tesislerde salgınların daha sık görüldüğü belirtildi. Bazen bakteriler vücuda onunla kontamine olmuş yiyeceklerden de girebilir.

Strep A aşısı var mı?

Şu anda Strep A aşısı bulunmamaktadır. Bununla birlikte, çoğu vaka bir dizi antibiyotik ile tedavi edilir.

Siz veya çocuğunuz Strep A'yı nasıl önleyebilirsiniz?

Ebeveynler, çocuklarında yukarıdaki belirtilere dikkat etmeli ve çocukları çok hastaysa, yemek yemiyorsa, susuz kalmışsa veya 12 saatten fazla kuru bir bezi varsa tavsiye için bir sağlık uzmanına başvurmalıdır.

# Nedir?

09 Ara 2022 - 00:19 - Yaşam