Sosyal Yardım Paraları Ne Zaman Yatacak? Ödeme Takvimi Yayınlandı

Aralık ayı sosyal yardım ödemelerinin yapılıp yapılmadığı veya ne zaman yapıldığı konusu sık sık gündeme gelmektedir. Aile Destek Programı kapsamında ödemeler Aralık 2022'de başlayacak.

Geçen haftaki ödemeler ilk haftanın bitiminde başladı. Bu noktada dikkatler 7 ve 8 Aralık tarihlerinde yoğunlaştı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımlar için aylık ödemeler yapmaktadır. Aralık ayı başlarken, bu ayki ödemeleriyle ilgili sorun yaşayan kişiler çevrimiçi olarak bilgi aramaya başladı.

Aile Destek Programı Ödemeleri Ne Zaman Verilecek?

Aralık ayı Aile Destek Programı ödemeleri henüz yapılmadı. Ödemeler Kasım ayının sekizinde yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen ay Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı konuşmada, Aile Sosyal Yardım paralarının 8 Kasım 2022'de hesaplara yatırılacağını söyledi. Bakan Yanık ise yaptığı açıklamada, "Yardımımız şu anda 850 liradan 1.250 liraya, 450 liradan 600 liraya çıkacak. Ailede yaşayan çocuk sayısına göre hanelere yardım yapacağız. Destek Bileşeni aylık 350 ile 650 lira arasında. Bu durumda 1-2 çocuklu hanelere 350 lira, 3 çocuklu hanelere 450 lira, 4 çocuklu hanelere 550 lira tutarında ek yardım yapacağız. Ek olarak bunların Kasım ayı ödemeleri de güncellenen tutarları içerecek."

Aile Destek Programı Nedir?

Haziran 2022'den Mayıs 2023'e kadar en fazla 12 ay boyunca, ailedeki kişi başına düşen gelire göre 4 farklı gelir grubu için değişen tutarlarda Aile Destek Programı ile ihtiyaç sahibi aileler desteklenecektir. En güncel detaylar Aralık ayı ödeme tarihi açıklandığında haberimizde yer alacak. Aile Destek Programına başvurular, e-Devlet Kapısı üzerinden veya 3294 sayılı Kanun uyarınca oluşturulan ve ikamet adresinin ekli olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile iletişime geçilerek yapılabilir.

Aile Destek Programı gerekliliklerini karşılayan başvurular, hanenin sosyoekonomik yapısı ve gelir düzeyinin analizi için ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gönderilecektir. Uygun hanelere yapılacak yardım miktarı, hane halkının her bir ferdinin aylık geliri de dahil olmak üzere çeşitli gelirlere göre hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar net bir şekilde yapılıp sonrasında ise tüm vatandaşlar bilgilendirilecektir.

08 Ara 2022 - 18:00 - Ekonomi