EYT’de Yaş Şartsız Yararlanabileceksiniz! EYT’de Kod 8 Çizgisi

Ocak ayında emeklilik yaşına gelen kişiler için geçerli olacak yeni kural yürürlüğe girecek. Emeklilik başvuruları düzenlemenin ardından başlayacak. EYT'ye başlamadan hemen önce birçok kişi çalışmaya devam hakkı, kıdem tazminatı hakkı, hasar priminin nasıl hesaplandığı, staj ve çıraklık gibi konularda sorular soruyor.

Emeklilikte yaşa takılanlar için emeklilik süreci yaklaştıkça heyecan arttı. Emeklilik başvuruları e-Devlet üzerinden yapılacak olup, başvuruların Ocak ayında başlaması beklenmektedir. Onaylandıktan sonra bir sonraki aydan başlayarak iki ay boyunca ödenecektir. Emeklilik başvurusunda aylık avans olarak da kullanılabilir. Ancak son dönemde EYT ile ilgili gelişmeler yaşanıyor. Herkesin bildiği kadarıyla düzenleme 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan herkes için geçerli olacak. EYT'den borçlanma yapacak olanlar, prim açığı olanların işine yarayacak.

EYT'ye Başvurular e-Devlet Üzerinden Tek Tıkla Yapılabiliyor

Başvurular e-Devlet üzerinden yapılabilecekken, emekliliğe takılanlar için sürecin Ocak ayında başlaması bekleniyor. Emeklilik başvurusunda aylık avans olarak da kullanılabilir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bu hafta sunulacak olan Emeklilik Yönetmeliği'ni milyonlar merakla bekliyor. Ocak ayında yürürlüğe girecek ve emeklilik başvuruları başlayacak.

Emeklilik başvurusunda aylık avans olarak da kullanılabilir. Emekli olup çalışmaya devam edeceklere e-Devlet üzerinden "Emekliliği Olur" yazısı gönderilecek. Kıdem tazminatı hakkı, "Kod 08" kapsamında iş akdinin feshi ile birlikte otomatik hale gelecektir. Emeklilik başvuruları bundan sonraki aşamada e-Devlet üzerinden yapılacaktır. Aylık bağlanma oranı ve güncelleme katsayısına göre prime hak kazanan kazanç üzerinden aylık tutar belirlenecektir. Aylık bağlanma oranının yükseltilebilmesi için başvuruya çocuk, eş gibi yakınların dahil edilmesi gerekmektedir.

Maaş Nasıl Öğreniliyor?

Emekli olup EYT mevzuatı kapsamında çalışmaya devam edenlerin ne kadar maaş alacakları işverenleri ile yapacakları düzenleme ile belirlenecek. Günü doldurmak ve maaş endeksini artırmak için borçlanma yılı kullanılır. SGK mevzuatı, borçların (devlet personelinin borçları hariç) çalışma tarihinden önce ödenmesi durumunda erken emekliliğe izin vermektedir. Asgari ücrete bağımlı hale geldikçe borçlanma artacak. E-devlet borçlanma için de kullanılabilir. 1 Ocak 2022'den itibaren, yeni asgari ücret tarifesi nedeniyle doğum, yurt dışı ve askerlik borcunun maliyeti de artıyor.

08 Ara 2022 - 17:00 - Gündem