Ev Hanımlarına Müjdeli Haber Geldi! Yeni Yıl Gelmeden Önce Alınabiliyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Türkiye'de kadınlara birçok sosyal yardım sağlamaktadır. Belirli gereksinimleri karşılayan kadınlar, devlet tarafından sağlanan nakde dayalı sosyal yardımlardan yararlanmaya hak kazanabilir. Kadınların toplumda ne gibi avantajları var? Kadınların nakit şeklinde sosyal yardım alabilmesi için hangi şartların karşılanması gerekir?

Dul, boşanmış ve işsiz kadınlara devlet yardımı yapılacak. Eşlerinden ayrılmış, boşanmış veya dul kadınlar devlet yardımı alabilir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bu imkanları sunmaktadır. Ev kadınlarının mali ve sosyal yardım için başvurabilecekleri çok sayıda kurumun mevcudiyeti vurgulanmıştır. Bu yardımı almak için vatandaşlar başvurularına ve başvuru sonuçlarına e-devlet üzerinden ulaşabilecek.

Aylık Düzenli Ödeme Fırsatı

Ayrıca herhangi bir gelir kaynağı olmayan ve sigorta kapsamına giren meslekleri olmayan kadınlara da maaş desteği verilmektedir. Dul aylığı, adından da anlaşılacağı üzere bu maaşların ilkidir. Bunun için merhumun emekliliği hak etmiş olması veya belirli bir süre sigortalı olması gerekiyordu. İkincisi, son derece düşük gelirli 65 yaş üstü kadınlara yaşlılık aylığı verilmektedir.

65 Yaş Aylığı Fırsatı

65 yaş aylığına hak kazanabilmek için kadınların herhangi bir sosyal güvenlik yardımı (maaş veya nafaka gibi) almamış olmaları gerekir. Ayrıca hanenin kişi başına düşen gelirinin 1.833 liradan az olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kadınlar ayda 1.536 lira alıyor. Maaş başvurusu ile ilgili olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile irtibata geçilir. "Muhtaçlık aylığı" kadınlara sunulan ek bir aylık türüdür. 170.000'den fazla kadın bu yardımdan yararlanmaktadır.

Başvurular Nereye Yapılıyor?

Eşini kaybeden kadınlar, emekli olmamaları ve eşin vefatından önce boşanmamış olmaları halinde muhtaç aylığı almaya hak kazanırlar. Ailenin herhangi bir ferdinin sosyal güvencesi olmaması ve burada yaşayan her bireyin aylık gelirinin 1.833 liradan fazla olmaması gerekir. İki ayda bir 1.000 lira ödeniyor. Resmi ikametgahın bulunduğu il veya ilçe sınırları içinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapılması yeterlidir. Başvuruların sonucu taraflara hızlıca iletilecektir.

08 Ara 2022 - 13:00 - Ekonomi