Maaşlara Zam ve Refah Payı Müjdesi! Yeni Yıl Herkese İlaç Gibi Geliyor

Ocak ayında yapılacak zam oranı milyonlarca devlet çalışanı ve emeklinin dikkatini çekti. Zam günü yaklaştıkça daha çok memur, SSK ve Bağ-Kur emeklisi araştırma yapıyor. Tabloda birçok artış oranı formülü var. Refah payı, enflasyon eşitsizliğine ek olarak gündeme getirilen bir diğer konudur.

19 milyona yakın devlet çalışanını ve emekliyi etkileyecek olan Ocak ayı zammı için geri sayım başladı. Bu hafta açıklanan Kasım ayı enflasyon istatistikleri zam oranlarını önemli ölçüde etkilerken, dikkatler artık Aralık ayı enflasyonuna ilişkin alınması gereken karara ve olası iyileşmelere çevrildi.

Enflasyon Oranı Belirleyici Olacak

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için zam oranı, Ocak ayı başında hesaplanacak olan bu yılın ikinci 6 aylık enflasyon oranı ile ortaya çıkacak. Toplu iş sözleşmelerindeki yüzde 8'lik artışın yanı sıra bu bilgi, devlet memurları ile memur emeklilerinin alacağı enflasyon farkını da yansıtacak. Ek olarak, hem memur hem de emekliler gelecekte daha fazla değişiklik beklemelidir. Bu durumda SSK ve Bağ-Kur emeklileri için en düşük aylık olan 3 bin 500 liraya zam yapıldı. Ayrıca, kamu çalışanları ve emekliler için yapılan zam oranlarının sosyal yardım payını da içermesi öngörülmektedir.

Temmuz-Kasım döneminde SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde artış oranı yüzde 14,05 olurken, memur ve memur emeklilerinde yüzde 15,11 oldu. Buna göre memurlar için en düşük ücret 9 bin 105 lira ile 10 bin 480 lira arasında değişiyor; emekli memurlar için 6.784 ile 6.996 lira arasında; esnaf emeklileri için 4.197 ile 4.787; 2000 yılından önce emekli olan SSK'lılar için ise 5.345 liraya çıkacak. Gerçek oran için geriye kalan tek istatistik, Aralık ayına ait olanlardır. Artış merakla beklenirken, enflasyon tahminleri bilgi sağlıyor. Orta Vadeli Programa göre 2022 yılı için öngörülen enflasyon oranı %65'tir. Bu tahmin gerçekleşirse yılın ikinci yarısında enflasyon oranı yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak ayı zam oranı yüzde 15,91 olacak. Enflasyon farkıyla birlikte memur ve memur emeklilerindeki artış yüzde 16.99 olacak.

08 Ara 2022 - 11:00 - Ekonomi