KYK Kredi ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? 2022-2023 KYK Burs Sonuçları Sorgulama

KYK burs ve kredi başvurularının sonuçları en çok heyecanı yaratan konular arasında. e-Devlet üzerinden binlerce üniversite öğrencisi kredi ve burs başvurularını süresi içinde tamamlamıştır.

Adaylar başvuru sonuçlarına e-Devlet üzerinden de ulaşabilecek. Yılbaşı’na sayılı günler kala Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun 2022- 2023 KYK burs sonuçlarına ilişkin son dakika açıklamalarına dikkatler çevrildi. Peki KYK burs ve kredi sonuçları açıklandı mı?

KYK burs sonuçları için kritik günler geldi. Bilindiği gibi devlet ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine eğitimleri boyunca ücretsiz burslar vermekte ve öğrenci borçlarını ödemektedir. Bu fırsattan yararlanmak isteyen öğrenciler için son tarih 1 Kasım'dı. Değerlendirmenin ardından başvuru sonuçları açıklanacak. Aralık ayının gelişi, KYK burs sonuçlarını sorgulamak için e-Devlet sonuç portalını ziyaret etme sürecinin başlangıcı oldu.

KYK Burs Sonuçları

Geçen yıl KYK bursu başvuruları 10 Kasım'da sona ermişti; sonuçlar 15 Aralık 2021'de açıklandı. Bu yılki sonuç tarihi için şimdiden araştırmalar başladı. 2021 yılı verilerine göre bu yıl Aralık ayının son haftasında KYK burs başvuru sonuçlarının açıklanması öngörülmektedir. Öte yandan henüz resmi bir açıklama yapılmadı. KYK burs ve kredi ödemeleri, öğrencinin TC kimlik numarasının son hanesine göre ayın altıncı ile onuncu günleri arasında hesaplanarak yatırılır. Haberimizde Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından KYK burs başvuru sonuçları ile ilgili yapılacak her türlü resmi duyuru yer alacaktır.

KYK Burs Ödemeleri Sonuçları

Öğrencilere kimlik numaralarının son hanesine göre KYK burs ödemesi yapılır. Gençlik ve Spor Bakanlığı, öğrencilerin ekonomik, sosyal ve akademik ilerlemelerine ilişkin iddialarını kamu kuruluşları aracılığıyla doğrulayacaktır. Yasalara uyan öğrenciler, değerlendirme sonucunda burs veya okul kredisi alacaklardır. Burslar, bu yılki burs başvurularının yapılıp sonuçların açıklanmasının ardından KYK tarafından belirlenen tarihlerde hesaplara yatırılacaktır.

Taahhütname Onayı

Burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilerin taahhütlerini son başvuru tarihine kadar e-Devlet üzerinden gözden geçirerek imzalamaları gerekmektedir. Taahhütlerin onaylanması için e-Devlet mobil uygulaması kullanılamaz. 15-18 yaş arası burs/kredi alan öğrenciler e-Devlet şifresi ile velisinin burs/kredi taahhüdünü velisinin onayını tamamladıktan sonra e-Devlet şifresi ile taahhüt onayını yapabilecektir.

# Spor, 2023

07 Ara 2022 - 23:30 - Gündem