SSK 4A, 4B, 4C ve Bağ-Kur Emeklilerine Müjdeli Haber Geldi! Aynı Anda 3 Maaş Birden

SGK, sigortalılara ve aile üyelerine yardım sunmaya devam ediyor. Sosyal güvenlik kanunu, eşini veya anne babasını kaybetmiş kadınlara ek imkanlar tanınmasını şart koşmaktadır. Eşin vefatı durumunda sadece sigortalı çalışanların değil ailelerinin de yanında olan SGK, geride kalan yakınlarına da önemli ölçüde yardımcı oluyor.

Kadınlara sunulan dul ve yetim aylığı bu hakların en önemlisidir. Ayrıca kadınlar halihazırda emekli maaşı alıyor olsalar bile bu yasal ayrıcalıktan yararlanabiliyor. Sonuç olarak, kadın sadece bir veya iki değil, üç tam maaş almaya hak kazanır. Sosyal güvencesi olmayanlara da primsiz ücret verilmektedir. Uygun bulunan herkes SGK üzerinden başvuru yapabilir.

Devlet emeklilere birden fazla maaş alma seçeneği sunuyor. Sosyal Güvenlik Kanunu'na göre eşini veya anne babasını kaybetmiş kadınlara özel imkanlar tanınmaktadır. Sigortalının hayatta olan eşine, ölen eşin çalıştığı sigorta türü (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) ne olursa olsun maaş ödenir. Ödenen ücret, kadının bekar olması halinde yetim aylığı olur. Ekim 2008 tarihinden sonra vefat halinde bu gelirin ödenebilmesi için Bağ-Kurlu memur veya sigortalı eşinin en az 1800 gün prim ödemiş olması gerekmektedir.

Farklı Sigorta Türüne Çift Maaş

Kadın zaten kendi sigortasından bir dul maaşı almasına rağmen dul maaşı ödenmeye devam ediyor. Maaşı ikiye katlamanın iki önemli bileşeni vardır.

  • Öncelikle, vefat eden sigortalıların, ister eşleri ister anne ve babaları olsun, 1 Ekim 2008 tarihinden önce veya sonra vefat etmesi.
  • Sigorta kapsamı ise diğeridir. Yani artık SSK'lı mı, Bağ-Kurlu mu, Emekli Sandığı'nın onlar için geçerli olup olmadığı önemli. Ölen Bağ-Kur emekli eşinin vefatından sonra dul aylığı alan hanım, SSK emeklisi olarak emekli maaşı almasına rağmen Emekli Sandığı'ndan emekli olan babasının vefatından sonra da yetim aylığı alabilir.

Kimler Ölüm Aylığı Almaya Hak Kazanır?

Kişiler, vefat eden sigortalıya ne kadar yakın olduklarına göre ölüm aylığı almaya hak kazanırlar. Vefat eden sigortalı:
      

  • Çocuk
  • Anne ve babasına ölüm aylığı bağlanır.

07 Ara 2022 - 23:00 - Gündem