EYT’de Resmen 500 Milyarlık Tazminat Yatıyor! Sigorta Girişlilerine Müjdeli Haber Geldi

EYT kapsamındaki bireylerin yüzde 80'i bugün hala çalışıyor. 1,5 milyon kişi erken emeklilik hakkına sahiptir. Emeklilik ve işten ayrılmaların işletmeye önemli bir kıdem tazminatı yükü getirmesi beklenmektedir. İşverenler bu durumda makul finansman talep ettiler. Hükümet tarafından ise onaylandı. Konuyla ilgilenen herkes için en son EYT gelişmeleri burada.

EYT kapsamındaki bireylerin yüzde 80'i bugün hala çalışıyor. 1,5 milyon kişi erken emeklilik hakkına sahiptir. Bu nedenle emekli olup işlerinden ayrılanların şirket üzerinde önemli bir baskı oluşturacağı öngörülmektedir.

Uygun Finansman

İşverenler bu durumda makul finansman talep ettiler. Hükümet tarafından onaylandı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün yaptığı açıklamada, şirketlerin katlanacağı kıdem tazminatı maliyetini Hazine Destekli KGF Kefaleti ile uygun finansman koşullarıyla karşılayabilecek bir kredi programı geliştirmeye başladıklarını açıkladı.

Çalışmalar Başladı

Bakan Nebati, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Emeklilik yaşı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın (EYT) üzerinde çalıştığı bir konu. Maliye Bakanlığı da hazırlıklara başladı" dedi.

EYT’de Son Durum

EYT ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, EYT ile emekli olacak çalışanların işverenlerine olan kıdem tazminatı borçlarının Hazine Destekli KGF kefaleti ile ödenmesine yardımcı olacak kredi paketi çalışmalarına başlandığını açıkladı.

İlk sigortaya giriş tarihiniz, askere gittiğiniz gün sigortaya giriş tarihinizden daha erken ise askerlik borcunuz kadar geri alınır. Askerlik borçlanması yaparak Eylül 1999'dan önce sigorta kaydınızı alabilirsiniz. Askerlik hizmetini 18 ay öderseniz hizmet süreniz 23 yıl 8 ay olur. Bu durumda EYT'ye hak kazanırsınız ve 25 yıllık hizmet şartınızı yerine getirdikten sonra emekli olabilirsiniz.

Bakan Bilgin, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, "Yıpranma hakkı, doğum ve askerlik borcu olsa bile başlangıç tarihi geri alınamaz" dedi. Konuyla ilgili yeni bir şey olmadı. Ek olarak asgari ücret görüşmelerinin takvimini belirlemek için TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve TSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile bakanlıkta bir araya geldi.

07 Ara 2022 - 21:30 - Gündem