İhtiyaç Sahiplerine 1.259 TL Ödenecek! Başvurular e-Devlet’ten Yapılabiliyor

Devletin ihtiyaç sahibi vatandaşlara yaptığı ödemeler kesintisiz devam ediyor. İhtiyaç sahiplerine ve anne-baba olanlara yapılan yardımlar özellikle titizlikle takip edilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aylık olarak SED yardımı sunmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ihtiyaç sahibi çocuklu ailelere SED yardımını açıkladı. Başvurular e-Devlet üzerinden alınacağından, şartları taşıyanların son başvuru tarihlerini kaçırmamaları gerekmektedir. SED yardımı başvuruları için gereksinimler ve son tarihler açıklandı.

SED, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sunduğu kaynaklardan birinin adıdır. Binlerce çocuklu aileye düzenli olarak SED ödemesi yapılmaktadır. İhtiyaç sahipleri için ilaç niteliğinde olacak bu yardımdan çocuklu aileler de yararlanacak. Bazı çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olacak bu yardıma başvurular internet üzerinden veya dilekçe ile yapılabiliyor. Başvurular değerlendirilirken ödeme alanların mali durumları dikkate alınmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlara başvurular ve ödemeler yapılmaya devam ediyor. Kişi başı 1.259 TL alıyor. O halde SED yardımı başvuru gereksinimleri, uygunluk kriterleri ve son tarihler nelerdir?

Çocuklu Aileler Destek Ödemesi Alıyor

İhtiyaç sahibi çocuğu olan ailelere SED aracılığıyla ortalama 1.259 TL destek veriliyor. SED desteği alabilmek için İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezleri Müdürlüklerine dilekçe ile şahsen başvurmak gerekmektedir. Ayrıca, T.C. e-Devlet uygulaması için başvuruları alır. Alternatif olarak, kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı SED yardımını alanların hesaplarına yatırır. Ekonomik yardım geçici ve düzensiz olarak verilmektedir. Yılda en fazla iki kez geçici destek verilir. Dönem destekleri onay süresince her ay verilir. Her ayın ikinci haftası SED yardımının ödendiği zamandır. e-Devlet “Sosyal ve Ekonomik Destek Ödemesi Bilgi Sorgula” sekmesinden yardım ödemeleri hızlı bir şekilde takip edilebilmektedir.

Kasım Ayı SED Yardımı Tam Olarak Ne Kadar?

İhtiyaç sahibi aileler SED kapsamındaki her çocuk için ortalama 1.259 TL ödeyecek. SED desteği başvuruları, İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüklerine şahsen, dilekçe ile veya e-devlet yoluyla elektronik ortamda kolay, hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılabilir.

06 Ara 2022 - 14:00 - Ekonomi