Esnaf Kredi Ödemesinin Detayları Belli Oldu! Ne Kadar Ödemeniz Varsa Hemen Gidip Alabilirsiniz

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan 100 milyar liralık esnaf kredisi destek programı başladı. Esnafa Halkbank aracılığıyla 500 bin TL'lik 60 ay vadeli ve yüzde 7,5 faizle kredi verilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan esnaf kredilerini karşılamak için ödemeler başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, esnafın finansman ihtiyaçlarını giderebilmesi için geçtiğimiz ay yeni kredi programının detaylarını kamuoyuna açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 100 milyar liralık esnaf kredisi programı ile ödemeler mümkün hale getirildi.

Bakan Nebati Açıklamalarda Bulundu

Esnafa yönelik yardımların süreceğini açıklayan Bakan Nebati, "Bu millet, esnaf kültürü üzerine inşa ettiği girişimcilik çerçevesini her zaman koruyacaktır. Esnafımızın her zaman yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Ekonomik stratejimiz bunun üzerine inşa edilmiştir. Bu millet için üreten insanlara destek olmak birincil hedefimizdir. Bu kapsamda Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlamalarında esnaf ve sanatkarlarımıza toplam 100 milyar TL tutarında kredi kullandıracağız. Esnafımız yüzde 7,5 faizle ve en fazla 60 ay vade ile kullandırılacak İhtiyaç kredisi tavanı 500 bin liraya çıkarılıyor, ayrıca 1,5 milyon liralık İşyeri Edinme ve Taşıt Kredisi tavanını da yükseltiyoruz” dedi.

Esnafın borçlarından kurtulacağını söyleyen Bakan Nebati, "Esnafımıza 6 aya varan geri ödemesiz, toplam 36 ay vade ve takipleri olması halinde yüzde 4 gibi düşük bir faiz oranı ile kredi imkanı sağlıyoruz. Halkbank'ın doğrudan kullandırdığı esnaf kredilerine ilişkin borçları kapatmak için üretime dayalı ekonomi politikamız kapsamında finansman maliyetlerini düşürmek için çalıştık” diye ekledi.

Nebati son olarak, “Küçük işletme sahiplerimize ve vasıflı zanaatkarlarımıza düşük maliyetli kredi erişimi sağlamanın, üretimi ve ihracatı artıracağının, sürdürülebilir ekonomik büyümeyi sağlayacağının ve yaşam standartlarımızı yükselteceğinin bilincindeyiz. Bu yönde ilerlemeye devam edeceğiz. Türkiye'nin 2023 büyüme potansiyeli son dönemde çeşitli uluslararası finans kuruluşlarının dikkatini çekmeye başladı. Bu olasılığı gerçeğe dönüştüreceğiz. Esnafımız, iş sahibimiz daha çok üretecek, daha çok istihdam yaratacak, refahımızı artıracak ve Türkiye Cumhuriyetimizin 100. Yılını zaferle karşılayacak” dedi.

06 Ara 2022 - 10:00 - Gündem