SGK Tüm Annelere Müjdeli Haberi Verdi! Ödemeler Hesaplara Yatmaya Başladı

SGK, projeleri aracılığıyla milyonlarca kişiye yardım etmektedir. SGK yaptığı açıklamayla binlerce kişiyi sevindirecek gelişme hakkında bilgi verdi. Doğum borçlanması adı altında verilen destek parası, kurumun sunduğu yardımların en bilinenidir.

Doğum borçlanması adı altında verilen yardımın amacı, yeni doğum yapan sigortalı kadının, yeni doğan bebek ve geçici iş göremezlik giderlerine ilişkin giderlerini karşılamaktır. Geçen yılın aksine halk arasında emzirme yardımı olarak da anılan doğum yardımı 115 milyon 984 bin 712 TL emzirme ödeneği sağlarken, bu yılın Temmuz ayında 291 bin 649 rapor karşılığında 91 milyon 747 bin 507 TL yatırım yaptı.

Yeni doğum yapmış sigortalı kadına veya sigortalının sigortalı eşine sağlanan emzirme ödeneği ile ilgili cevaplanmayan çok sayıda soru olmasına rağmen bu destekten yararlanmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Emzirme ödeneğinin ne olduğu da merak edilen bir konudur. Hizmet akdine tabi çalışan sigortalı ile kendi adına ve hesabına çalışan sigortalı emzirme ödeneğini tazminat olarak kullanabilir. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre sigortalı olan kamu görevlilerinin ücretleri kendi kuruluşları tarafından; ek emzirme ödeneği verilmez.

Emzirme Ödeneği Nedir?

Sigortalı kadının veya sigortalı erkeğin sigortasız eşinin doğum yapması durumunda SGK tarafından emzirme ödeneği verilir. Halk arasında “emzirme ödeneği”, “doğum yardımı” gibi başlıklarla anılsa da bunların hepsi aynı maaşı ifade etmektedir. Ayrıca, hizmet akdi kapsamında olan, çalışması sonucunda aylık veya aylık alan veya sigortalı olmayan sigortalının eşi olan her kadına emzirme ödeneği verilmektedir.

Emzirme Ödeneği Almak İçin Ne Yapılmalı?

SGK'nın sunduğu bu destek projesinden yararlanmak isteyen çok sayıda kişi var ve bu kişiler bu destek projesinin ön koşullarını çokça sorgulamaya başladılar. Bu sorguları ele almak için, kurumun resmi web sitesinde ön koşullar açıkça belirtilmiştir. “Doğumdan önceki yılda hizmet akdi kapsamındaki sigortalılar için en az 120 günlük kısa vadeli sigorta primlerinin ibraz edilmiş olması lazım. Kendi adına ve hesabına çalışan sigortalıların genel sağlık sigortası primi dahil tüm primleri ve prime ilişkin borçları ödenmiştir. Doğumdan önceki yılda en az 120 gün kısa vadeli sigorta branşı primi ödenmiş olmalıdır. Şartlardan biri de bebeğin canlı doğmasıdır.

# Nedir?

04 Ara 2022 - 13:30 - Ekonomi