1.259 TL Ödeme Yapılacak! E-Devlet Üzerinden Başvuru Yapabilirsiniz

Açıklamaya göre, ihtiyaç sahibi ailelere yapılan destek yardımları her geçen gün artmaya başlarken özellikle çocuklu ailelere yardım yapılacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca aylık 1.259 TL düzenli olarak hesaplara yatırılır. Bakan Derya Yanık, başvuru sahiplerine e-devlet başvurularında yardımcı olurken konu hakkında bilgi verdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, SED yardımını açıkladığında başvuruların başladığını özellikle vurguladı. Özellikle ihtiyaç sahibi ve çocuğu olanlara sağlanan bu destekler için uygunluk koşulları merak uyandırdı. Binlerce çocuğun SED yardımlarından faydalanması amaçlanırken, temel ihtiyaçlarının karşılanması için de bir miktar yardım yapılıyor.

Çocuk Sahibi Ailelere Destek

SED yardımı kapsamında çocuklu ailelere yapılan tahminler doğrultusunda ortalama 1.259 TL verilmesi amaçlandı. SED desteği alabilmek için İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüklerine dilekçe verilmesi gerekmektedir. Ayrıca başvuru yapabilmek için e-devlete girişte TC kimlik numarası ve şifre gerekmektedir. SED yardımları her ayın ikinci haftası hesaba yatırılır, ancak yardım ödemelerini e-devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

SED Başvurusu İçin Gerekli Olanlar

  • Başvuru Dilekçesi
  • TC Kimlik Numarası Beyannamesi
  • Sağlık sertifikası, öğrenci diploması
  • İŞKUR'a ve meslek edindirme programlarına başvurduğunuza dair belge.

SED Yardımı Kimlere Veriliyor?

  • SED desteği alırken aileleri ve diğer yakınları tarafından bakılabilecek çocuklara sahip olmak.
  • Mali bir durum nedeniyle SED'in desteğine ihtiyaç duymak
  • Koruyucu aile veya sosyal yardım kuruluşu tarafından bakılan kişinin yasal reşit olduktan sonra ayrılması durumunda
  • Çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanmaması durumunda SED yardımı istenebilir.
  • Hanelere aylık 850-1.250 TL destek verilecek. Aile Destek Programı, maddi yönden zor durumdaki hanelere 12 ay süreyle aylık 850-1.250 TL aralığında destek sağlıyor. Yardımdan kişi başı aylık 1.833,45 lirayı geçmeyenler yararlanabiliyor. Yardım için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına veya e-Devlet'e başvuru yapılması gerekmektedir.
  • Çocuklar için asgari 1.267 TL destek verilecek. Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) programı kapsamında ailelere okul öncesi eğitim için 1.584,61 lira, ilköğretim için 2.376,92 lira, ortaöğretim için 2.535,38 lira ve yükseköğretim için 2.852,31 lira ödeniyor.

# asgari

04 Ara 2022 - 23:00 - Ekonomi