Ödemeler Sonunda Başladı! 600 TL Destek Ödemesi Hesaplara Yatacak

Geçtiğimiz günlerde resmi gazetede açıklanan yeni karardan binlerce kişi endişeli. Yayınlanan habere göre Tarım ve Orman Bakanlığı çiftçilere destek verecek. Açıklamanın ardından yapılacak yardımları insanlar ne kadar düşünüyor? Ne zaman teslim edilecek? sorularını sormaya başladı.

Yeni karar resmi gazetede yayımlanınca insanlar merak etmeye başladı. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bu projesinden yararlanmak isteyen çiftçiler, konu ile ilgili sunulan bilgilere özellikle dikkat etmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı şimdi de yeni karara göre çiftçilere 600 TL ödeyerek destek verecek. Çiftlik Muhasebesi Veri Ağı Sistemi'ndeki tarım firmaları bu yıl katılım desteği alacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Çiftlik Muhasebesi Veri Ağı Sistemine Dahil Olan Tarımsal İşletmelere Katılım Desteği Ödenmesine İlişkin Tebliğ"i hazırlayarak yürürlüğe girdi.

Çiftçilik Muhasebe Katılım Veri Ağı Tam Olarak Nedir?

Çiftlik Muhasebesi Veri Ağı adlı bir bilgi sistemi, AB üye devletlerindeki tarım firmalarının yıllık gelirleri ve faaliyetleri hakkında muhasebe bilgilerini toplar.

600 TL Katılım Destek Ücreti

2022 Yılında Yapılacak Tarımsal Destekler ile 2022 Yılında Uygulanacak Gübre ve Sertifikalı Tohumluk Kullanım Desteklerine İlişkin Karar uyarınca 600 TL katılım yardımı bu yıl için firma başına bir defaya mahsus olmak üzere ödenecektir.

5 Yıl Yararlanamayabilir

İlgili hesap yılında ÇKS'ye ve/veya Bakanlık tarafından kurulmuş herhangi bir idari kayıt sistemine kayıtlı olmayan, ÇİFTLİK imzası ile başvuruda bulunmayan, verilerini paylaşmayan tarımsal işletmeler AİLE katılım desteğinden yararlanamaz. Talep edilmesi halinde doğru ve eksiksiz veri toplayan kişiler ile kendi isteği ile sistemden çıkmaktır. 2022 Yılında Yapılacak Tarımsal Destekler ile 2022 Yılında Uygulanacak Gübre ve Sertifikalı Tohumluk Kullanım Destekleri Hakkında Karar'a göre, söz konusu işletmelerin işletme başına bir kez destek alacağı belirtilen açıklama tam olarak şöyle:
"Kurulacak her türlü idari destek, Kayıt sistemine kayıtlı olmayan, ÇİFTLİK imzası ile başvuru yapmayan, verilerini doğru ve eksiksiz verilerle paylaşmayan tarımsal işletmelere AİLE katılım desteği sağlanmayacaktır. Haksız yere yardım aldığı tespit edilen üreticiler beş yıl süreyle destek programından yararlanamaz.”

# Nedir?

04 Ara 2022 - 20:00 - Ekonomi