TİSK Başkanı EYT Açıklaması Yaptı! Bu Detayları Kesinlikle Bilmelisiniz

Bu ay Meclis'e sunulması beklenen EYT yasası, TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol tarafından yapılan açıklamada ele alındı.

Akkol, Bakan Bilgin'in emekli ile çalışan arasındaki SGK prim farkının kaldırılması ve KGF'li şirketlere uygun kredi kullandırımı konusunda olumlu haberler verdiğini bildirdi. Akkol, "EYT çevresinde hem çalışan hem de işveren beklentilerine uygun çözümlere ihtiyacımız var" dedi.

Emekli-Çalışan Prim Farkları Gideriliyor

Akkol, EYT ile ilgili yönetime 3 fikir sunduklarını açıkladı. İlk öneri, çalışanlar ile emekli olup halen çalışmakta olanlar arasındaki 5 puanlık prim farkının kaldırılmasıydı. "Emekli olup çalışmaya devam edecek bir arkadaşımızın şirkete maliyeti artıyor" diyen Akkol, bu konudaki taleplerinin karşılandığını ileri sürdü. Akkol “%80'den fazlası işlerini yürütmeye devam etmek istiyor. İşverenler ayrıca şirket yaşamlarının önemli bir bölümünü sürdürmek isterler. Burada bir uyum göze çarpmaktadır. Normal çalışanlara kıyasla emekli işçiler için SGK ek ücreti önemlidir. Değişiklik olmayacak. Bunun müthiş haberi az önce bakan (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin) tarafından verildi” dedi.

Kıdem Tazminatı İçin Destek Kredisi

Emekli olacak kişilerin kıdem tazminatı bedeline ilişkin anlaşma da Akkol tarafından ortaya çıktı. TİSK başkanına göre emekli çalışanlar aynı anda ayrılırsa büyük mali sorunlar yaşanacak. "Kredi Garanti Fonu'ndan (KGF) uygun kredi ile işveren yalnız kalmayacak" diyen Bakanımız müjdeli haberi verdi. İşverenlerin son önerisi ise sektöre özel kademeli emeklilik. Akkol, "Üçüncü konu ise önemli sektörlerde yüzlerce kişinin emekli olmasıyla ilgili sorunlar yaşanıyor" dedi.

Asgari Ücret ile İlgili Mesajı Verdi

Asgari ücretle ilgili olarak Akkol, "Ortak mutabakatı devam etmeli. Hem çalışanlara hem de şirketlere fayda sağlayan adil bir ücret sağlamaktan sorumlu olacağız” dedi.

EYT Düzenlemesi

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalılığına giren herkes için geçerli olan EYT yönetmeliği sonuca ulaştı. Bir kişi, sırasıyla, kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 yıl ve 5.000 prim gününden sonra düzenlemeye göre emekli olmak zorundadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki günkü kabine toplantısının ardından, "Emeklilik için yaş kriterini bekleyenlerle ilgili çalışmalarımızı bir an önce sonuçlandırıp kamuoyuna açıklayacağız" açıklaması yapmıştı.

04 Ara 2022 - 19:00 - Gündem