Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Treni Problemleri Sürüyor! 10 Yıl Geçti Fakat Bitmedi

Binali Yıldırım'ın "1080 günde tamamlanacağını" iddia ettiği Ankara-İzmir hızlı tren projesinin tamamlanması 10 yıl aldı fakat tamamlanmadı. İhaleyi kazanan yan kuruluş ERG İnşaat, projenin uzatılmasıyla zengin oldu.

Yapımı yılan destanına dönen Ankara-İzmir hızlı tren projesi ihalesini kazanan ve hukuksuz zam talebi reddedilen ERG firmasına verildi. Cumhuriyet'in ilanıyla birlikte "Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesi" olarak bilinen Ankara-İzmir YHT projesinde usulsüzlükler gün yüzüne çıktı.

Yargıya Taşınmıştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 2013 yılında projeye başladı ancak bir türlü bitiremedi. 2020 yılında proje pazarlık usulü ile ihaleye çıkarıldı. İhaleyi 2 milyar 163 milyon euro'luk teklifle İngiliz ERG İnşaat kazandı. İhalenin hukuka aykırı olduğuna itiraz edilmesi üzerine süreç yargıya taşındı. Ancak kurdaki dalgalanmaya tepki olarak ERG İnşaat ihale ücretine yüzde 65 zam istedi. CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Ankara-İzmir arasında hukuksuzlukla devre dışı bırakılmayan YHT projesini değerlendirdi. Kılıç ise yarım kalan Ankara-İzmir YHT projesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Maliyeti Resmen Fırladı

Kılıç, 10 yıldır bitmeyen projeye de değinerek, "Ankara-İzmir YHT projesi 10 yıldır bitmedi. Binali Yıldırım'ın 1080 gün sonra biteceğini söylediği proje bitiyor. 2013, 2016'dan 2025'e itildi ve maliyeti fırladı.10 yılda projenin çıkmazı çözülemedi. Ancak projede Binali Yıldırım, Feridun Bilgin, Ahmet Arslan, Cahit Turhan ve Adil Karaismailoğlu isimleri de vardı. Hızlı tren ile ne Ankaralılar ne de İzmirliler birbirini göremedi. Ancak hükümet, ERG İnşaat'ın ihalede fiyat artışı teklifini reddetti. Hukuka aykırı ve haksız yere aranan şirkete yaklaşık 1,5 milyar avroluk ödemenin Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından onaylanmadığı ortaya çıktı.

345 Milyon Euro Faiz Başladı

Yarkadaş da açıklamalarda bulundu. Yarkadaş milletin cüzdanından alınan parayı gün ışığına çıkararak, "Bu düzenleme nedeniyle artık yıllık 345 milyon euro olan yıllık faizini ödemeye başladık. Yüzde 7 faiz ödemek yerine Hazine olsaydı yüzde 1 civarında ödeyecektik” sözlerini kullandı. Yarkadaş, ERG İnşaat'ın euro üzerinden anlaşma yaptığını belirterek, "2 milyar 163 milyon euro'ya bu ihaleyi kazanan ERG firması ek 1 buçuk milyar euro istiyor” dedi.

# Ankara

04 Ara 2022 - 18:00 - Gündem