Altını Olanlar Dikkat Etsin! İslam Memiş Hazır Olun Açıklamasında Bulundu

Altın piyasasındaki hareketliliğin devam etmesine rağmen piyasa uzmanı İslam Memiş ciddi endişeler dile getirdi. Memiş, altının göreceği fiyatları da aktararak, Aralık ayının ilk haftasına dikkat çekti. İslam Memiş'in çok tartışılacak yorumları haberimizde.

Altın ve finans piyasaları uzmanı İslam Memiş tarafından açıklamalarda bulunuldu. Memiş, sosyal medya takipçilerinden gelen soruları yanıtlarken, altındaki değişikliğe de dikkat çekti. Memiş, altının Aralık ayının ilk haftasında yükseleceğini tahmin etmesinin yanı sıra altının yıl sonundaki fiyatını da verdi. Yıl sonu tahminiyle herkesi şoke eden Memiş, gram başına 1.450 TL tahmininin neden gerçekleşmediğini açıkladı.

Memiş, 2022'nin piyasalar için zorlu bir yıl olacağını belirterek, "Merkez bankalarının faiz politikalarından kaynaklanan zorluklar gördük. Kasım ayından itibaren kıymetli madenlerin fiyatı yükselmeye başladı. Pariteler de yükselmeye başladı. Gram altın ons toparlanması halen oldukça güçlü. Mevcut koşullar ve fiyatlamalarla karşılaştırıldığında, Türkiye'nin Aralık ayı toplantısında faiz oranlarında 50 baz puanlık artış ihtimalinin %70'lerde fiyatlanmaya başladığını gösterdi. Mevcut ekonomik koşullar ve enflasyondaki düşüş dikkate alındığında biraz daha güvercin olun" dedi.

Yıl Sonu Kapanış Rakamına Dikkat Çekti

Yıl sonunda piyasanın durumunu tahmin eden Memiş, altının ve doların ulaşacağı değerleri de tahmin etti. Memiş, "Yıl sonundaki tipik süreçten bahsetmiyoruz" dedi. Memiş, “Her zaman bir baskı vardır. Benim için tipik bir dolar döviz kuru yok. Dolar TL kuru bence 20-21 lira aralığını gösteriyor, boşverin, bulaşmayın, işlem yapmayın. Döviz endeksi 113 iken 18.70'i anlayabiliyorum ama dolar endeksi 105'e gelince kurun 18'in altına düşmesi gerekiyor. Burada bir dengeleme ve müdahale var. Altının gram fiyatı şu anda 1061 TL. Piyasalar için 24 saat bile önemli olsa da 1090 seviyesinin 1100 hanesini aşmasını bekliyorum. Ne olacağını önceden tahmin edemezsiniz. Doğal olarak büyük umutlarım var. Fed yavaş yavaş gevşemeye başlarken altın fiyatlarını düşük tutmanın hiçbir gerekçesi yok. Aralık ayının ilk haftasında, 1090 rakamlarını tartışmaya başlayacağımızı ve hemen ardından 1100 rakamlarını tartışacağımızı tahmin ediyorum” dedi.

04 Ara 2022 - 15:00 - Ekonomi