Selçuk Geçer İnanılmaz Açıklamalarda Bulundu! Bu Açıklamalar Çok Konuşulur

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, dolar kurundaki hareketlilik devam ederken dolara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Doların 35 TL'ye yükseleceği tahminleri yapılırken, yatırımcılar ve vatandaşların bu durum geçmesiyle ilgisini çekti. Selçuk Geçer'in en çok bilinen sözlerini haberimizde bulabilirsiniz.

Merkez Bankası'nın faiz açıklamasının ardından dolar endeksi aşağı yönlü bir seyir izlerken, geleceğine ilişkin spekülasyonlar gündeme geldi. Ekonomist Geçer'e göre dolar Aralık ayında gelecek, ancak kesin miktar genellikle bir spekülasyon konusu. ABD'deki beklenmedik gelişmelerin ardından ortalama yüzde 8,5-9'a kadar inen Selçuk Geçer, sosyal medyadan konuştu.

Zirve Açıklaması

Selçuk Geçer, doların bugün 0,225 arttığını kaydederek, aynı zamanda doların 35 TL olacağını vurgulayarak, ABD'deki kötü enflasyon rakamlarının doların yükselmesine neden olabileceğini söyledi. ABD'de durum ne kadar vahim olursa olsun Türkiye'de doların asla düşmeyeceğini belirten Geçer, bu sürecin 3-4 ay sonra devam edeceğini belirtti.

Selçuk Geçer’in Enflasyon Açıklamaları Gündem Olmuştu

Geçer'in dolar, asgari ücret ve enflasyon oranlarına değindiği son sözleri dikkat çekmişti. FED'in 75 baz puanlık faiz artırımını doların gücü olarak ifade eden Geçer'in cesur tahminleri şöyle;

"Türkiye yurt dışında da soruşturma konusu olmuştu. Türkiye 'gri' listeye alınmıştı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları da aynı derecede net. Böyle bir durumda Türkiye kara listeye alınır. TÜİK'in açıkladığı rakama göre üretici ve tüketici enflasyonu 70 puanları geçti. Neden mi? Üretici, ürettiğinden daha ucuza mal sattığı için iflasın eşiğine geldi.”

%300 Enflasyon Oranı

Geçer, “Bulgular, Türkiye'nin mevcut enflasyon oranının yüzde 300 civarında olduğunu gösteriyor. TÜİK'e göre bu yüzde 80'e tekabül ediyor. Bu neden önemli? Türkiye şu anda tanımlanamayan bir hiperenflasyon yaşıyor. Gıda enflasyonuna bakarsanız yüzde 130 olarak açıklanıyor. İstanbul'da resmi enflasyon oranı yüzde 108 iken, TÜİK bunu yüzde 80 olarak yorumluyor” dedi. Euro-dolar paritesi de ihracatçının sırtını eğiyor. Faiz oranı Mart 2023'e kadar %5'e yükselecek. Elbette bazı durumlar enflasyona bağlı olacak. Hatta doların değeri bir saniyede tersine dönüp katlanabilir. Ödemeler dengesi düştükçe kara para sorunları araştırılıyor.

04 Ara 2022 - 13:00 - Ekonomi