Yusuf Ziya Gümüşel Kimdir, Kızı kim ?

Gündemin merak edilen isimleri arasında ilk sırada yer alan Yusuf Ziya Gümüşel hakkında merak edilenleri sizler için hazırladık.

Büyütmek için resme tıklayın

Hiranur Vakfı’nın kurucusu olarak bilinen Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G. babasının kendisini 6 yaşında imam nikahıyla ‘evlendirdiğini’, çocukluğunda her gün cinsel istismara uğradığını söyleyerek şikayetçi oldu.

Birgün’den Timur Soykan’ın haberine göre 6 yaşındayken babasının 29 yaşındaki bir ‘müridiyle’ imam nikahı kıyılan H.K.G. ifadesinde cinsel istismarın kendisine bir oyun gibi gösterildiğini anlatıyor. 2012 yılında doktorun ihbarıyla başlayan H.K.G.’nin cinsel istismarına yönelik soruşturmanın da üstü örtüldü. H.K.G. o tarihte 14 yaşındaydı.

Devam eden tecavüzler üzerine H.K.G. 30 Kasım 2020’de vücudunda morluklarla ve elindeki belgelerle İstanbul Anadolu Savcılığı’na gidip şikayetçi oldu ve evi terk etti.

Fakat bütün delillere karşın 2 sene süresince şikayetiyle ilgili dava açılmadı. Ne tecavüzcü ne de buna yol açan annesi ile babası tutuklandı. Nihayet 30 Ekim 2022’de İstanbul Anadolu Başsavcılığı’nın iddianamesi tamamlandı. Savcı iddianamede H.K.G.’nin anne ve babasının tecavüze göz yumduğunu anlattı. İddianamede H.K.G.’nin zorla evlendirildiği Kadir İstekli, tarikat lideri baba Yusuf Ziya Gümüşel ile anne Fatma Gümüşel’in zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı suçunu işlediklerini belirtildi. Üç sanığın en az 27’şer yıl hapisle cezalandırılmaları istendi. Ayrıca savcı, Kadir İstekli için cinsel saldırı suçundan da ceza talep etti. Ancak şu ana kadar hiçbir şüpheli tutuklanmadı.

Cinsel istismar şüphelisi olan baba Yusuf Ziya Gümüşel’in kurduğu ve yönettiği Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki külliyesindeyse ‘eğitimler’ devam ediyor.

Kaynak: https://www.diken.com.tr/babasi-alti-yasinda-imam-nikahiyla-evlendirdi-her-gun-tecavuze-ugradi-sorumlular-serbest/

04 Ara 2022 - 10:31 - Yaşam