Altın 1.200 TL’yi Görür mü? Uzmandan Şaşırtan Tahmin Geldi

Son zamanlarda altın üzerine daha çok konuşulmaya başlandığı da dikkatlerden kaçmıyor. Son zamanlarda Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş tarafından gram altın üzerinde yeni bir tahminin de ön plana çıktığını kamuoyu ile paylaştığını belirtmek gerekiyor.

2022 yılı içerisinde 1.200 TL civarından altın fiyatlarının yılı kapatacağı ön görülüyor dedi. Tabii ki bu görüşe bazı destekler nitelikte bilgilerin yer aldığını da unutmamak gerekiyor.

HSBC Yatırımcıları da Benzerini Belirtmişti

Son dönemlerde tüm dünyada altın başta olmak üzere brent petrol ve dolar üzerine de çok spekülasyonlar yapılmaya devam ediyor. Her ne kadar bankalar ve bu bankaların uzmanları bu konu başlıkları hakkında yorum yapmaktan geri duruyor olsa da HSBC uzmanları, altın fiyatlarını dolar ile ilişkilendiren bir tahminde bulunmuştu.


Rakam vermeden bir yorumda şu şekilde bir açıklama yapıldı. Son zamanlarda özellikle 2023’ün ilk aylarında dolar euro hareketinin dolar lehine yükselebileceği ve giderek artan bir grafik çizebileceği ön görülmektedir. Yalnız bu rakamların yılın ikinci yarısında doların düşüşü ile sonuçlanabileceği de ön görülüyor.


Bitcoin ve kripto para varlıklarının düşüş yılı olarak açıklanan 2022 yılı sonu itibariyle yavaş yavaş tersine bir rüzgar esmeye başlayacağı ve dolardan kripto para ve altın varlıklarına geçişin yoğun bir şekilde yaşanacağı ön görülüyor.


Enflasyon ve Dolar Altını Yükseltecek

Ülkemiz içinse yapılan tahminler bunu doğrular nitelikte, buna göre enflasyon rakamlarının yükselmesi ile birlikte alım gücünde yaşanan düşüklük aynı zamanda para piyasalarını da ciddi anlamda etkilemeye devam edeceğe benziyor. Buna göre altın fiyatlarının da 1.200 tl civarında yılı kapatabileceği ve yeni yıl ile birlikte bu rakamların son derece yüksek noktalara gelebileceği ön görülüyor.


Zirveyi Gördü

Hatırlarsanız kısa bir süre içerisinde altın fiyatları 1.080 TL’yi görerek bu konuda son derece üst düzeyde bir zirveye tutundu. Bu durumun da hızlı bir şekilde değişkenlik gösterdiğini ve zirveyi daha net bir şekilde görmesinin de mümkün olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır. Daha detaylı bilgi için sizde adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

# 2023

03 Ara 2022 - 18:45 - Ekonomi