EYT Konusunda En Üst Makamdan Açıklama Geldi! Bakan Nureddin Nebati Soruları Cevaplandırdı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati emeklilikte yaşa takılanlar hakkında sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Artık 2023 yılı itibariyle bu sorununda ortadan kaldırılacağı şeklinde yorumlanan bu açıklama vatandaşı bir nebze de olsa rahatlattı. İşte tüm merak edilenlerle birlikte EYT hakkında sık sorulan soruların cevapları:

Bakanlık Açıklama Yaptı


Öncelikle Maliye Bakanlığı tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamalar neticesinde şu anlamın çıkarıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Buna göre Bakanlık EYT ile ilgili çalışmaları yapıyor ve bu çalışmalar çalışanların hakları korunacak şekilde güncelleniyor.
Bu da özellikle bu konuda aklında soru işareti bulunan vatandaşlar açısından son derece olumlu karşılandı. Diğer seçeneklere göz atmak ve ayrıcalıklı konu başlıklarına ulaşmak için sizlerde adresimizi düzenli olarak takip edebilirsiniz.


Kredi Kolaylığı da Sunulacak!

Tabii bu konuda işçiler açısından olduğu kadar işverenler açısından da bazı soru işaretlerinin yoğun bir şekilde gündeme geldiğini de unutmamak gerekiyor. Özellikle işverenlerin ekonomik yükümlülüklerini ortadan kaldırmak amacıyla hazırlanan ve Hazine Destekli KGF kefaleti ile bu yükümlülüklerden kurtulmanın da mümkün olduğunun altı çiziliyor.


Kaç Kişi Emekli Olacak

Bu konuda kaç kişinin emekli olacağı, tabii ki son çalışmalar neticesinde nihayete erecek bir rakam olarak ön plana çıkıyor. Nureddin Nebati gibi Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan açıklama neticesinde de EYT konusunda çok ciddi bir mesafe  kat edildiğinin altı çizilmişti.


Buna göre emeklilik sisteminde prim – gün – çalışma süresi gibi konu başlıklarının da oldukça önemli olduğunun altı çizilmişti.


İki şartı doldurup emekli olmak için gün bekleyenler arasında kaç kişi olduğuna dair bir inceleme yapıldığını belirten bakan bu rakamın günden güne değiştiğini söylüyor. Her ayda bir özellikle haziran ile aralık arasında geçen süre emekli olması mümkün olan kişiler sayısı 1.5 milyondan 1.6 milyona kadar çıkmış görünüyor. Özellikle ilk maaşın alınacağı şubat ayına kadar bu rakamın 100.000 kişi daha artması ön görülüyor.


Yine de şartlar ve özellikler tam olarak netlik kazanmadan bir yorum yapmakta mümkün değil…

03 Ara 2022 - 21:00 - Gündem