2023 Ocak Ayında Asgari Ücret Ne Olacak? Asgari Ücret Uçuşa Geçiyor!

Söz konusu olan asgari ücret ödemeleri olduğunda son dönemlerde ciddi anlamda soru işaretleri akıllarda yer edinmeye başlıyordu. Bu konuda haberler yazılıyor, bilgi videolar, sokak röportajları derken herkes bir ses çıkarmaya başlamıştı.

Milyonlarca insanın yakından beklediği bu ödemelerle ilgili pazarlık görüşmeleri ne oldu? Ne kadar ödeme yapılması planlanıyordu? İşte tüm merak edilenlerle asgari ücret görüşmeleri burada…


İşçiler Ne Kadar Asgari Ücret Alacaklar

Geri sayımın sonuna gelinmeye başlıyor. Öncelikle asgari ücrette ilk adım atıldı. Beklentilerin son derece üstüne çıkan ve işçi temsilciliklerinin ortaklaşa olarak dillendirmeye başladıkları bu rakamlar hakkında neler söyleniyor? Merak edilenlere birlikte göz atabiliriz.

Hayal Edilen Rakamın Gerisinde mi Kalacak


Özellikle son dönemlerde asgari ücrete çok ciddi zam yapıldığı gözden kaçmadı. 5.500 TL’ye çıkan asgari ücret hala enflasyonun altında ezildi ve vatandaşlar son derece zor günler geçirmeye mahkum bırakıldı.
Hal böyle olunca asgari ücretle ilgili derinlemesine bir çalışma yapılması da zorunlu hale geldi.

Refah Payı Var mı?

Asgari ücrete gelecek zam detaylı bir şekilde konuşulmaya devam ediyor. Bu konuda farklı rakamlar telaffuz ediliyor olsa da refah payının olup olmayacağı ile ilgili detaylı bir açıklamanın henüz yapılmadığını da belirtmek gerekiyor. Her geçen gün güncel ve ayrıcalıklı seçenekler yer alırken bu rakamlar henüz konuşulmuyor.


8.000 TL Söylentisi

Bazı rakamlar için söylenti demek bile şimdilik merak konusu oluyor. Telaffuz edilen rakam refah payı ile birlikte 8.000 TL’ye yaklaşıyor. Yalnız bu hem iş verenleri hem de memur zammı ile birlikte devleti de zor duruma düşürebilir. Her ne kadar rakam ciddi anlamda artış yaşayacak gibi görünse de aslına bakılırsa burada dengesiz fiyatların oluşmasını da ateşleyebilir.


Şimdilik mevcut durumda asgari ücretli kazandığı ile geçinmekte çok zorluk çekiyor gibi görünüyor. Yalnız söylentiler biraz daha gerçekleşmeye yaklaşırsa bu sefer rakamlar daha farklı bir noktaya doğru ulaşabilir. Şimdilik hep birlikte asgari ücretin geleceği noktayı bekleyip görmekten başka çaremiz yok…

02 Ara 2022 - 23:45 - Ekonomi