Kyk Borçlarında Güncel Durum Masaya Yatırıldı İşte Tüm Merak Edilenler

2022 yılına kadar her sene gündeme getirilen KYK borçlarında son durum ne? Milyonlarca öğrencinin gözü kulağı KYK borçlarının ne olacağına çevrilmiş durumda.

Yakından takip edilen bu borçların daha detaylı bilgi sahibi olmanız açısından Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun Öğrenim Kredisi Borçları hakkında yaptığı bilgilendirme toplantısına göz atabiliriz. İşte bakanın açıklamaları…


Faizler Yakından Takip Ediliyor

Bakan Kasapoğlu tarafından yapılan açıklamaya göre faizlerin yakından takip edildiğinin altı çizildi. Buna göre söz konusu olan indirimin faizler üzerinden yapılmasının düşünüldüğüne dair bir görüş oluştu. Buna yönelik mecliste bu ay içerisinde bir görüşme yapılacağının da altı çizildi. Muhtemelen bu yasal düzenleme ile birlikte KYK borçlarındaki faiz oranların silinmesi gündeme gelecek gibi görünüyor. Şimdilik bu konuda net bir yorum yapmak mümkün olmasa da Bakan’ın söylediklerinden bu şekilde bir sinyal almakta mümkün oluyor gibi görünüyor. Bekleyip göreceğiz.

Toplam Borç Ne Kadar?

Öncelikle faizli borç ile faizsiz borç arasında çok ciddi bir uçurum oluştuğunu da belirtmek gerekiyor. Yeni dönem bilgilendirme toplantısında ön plana çıkan satır başlarının şunlar olduğunu söyleyebiliriz. Şimdiye yaklaşık 1.320.000 öğrencinin toplamda 27.000.000.000 TL’lik borcunun kaldırıldığının altı çizildi.


Yaz Başında Müjde Verilmişti

Bakan Kasapoğlu yaptığı açıklama ile yine şu konu başlıklarının altını çizdi. Buna göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yaz başında müjdesi verilen KYK borçlarında faizin silinmesinin bu sene kısa süre içerisinde uygulamaya geçileceğinin de altı çizildi.


Borçlar Nasıl Ödeniyor

Kyk borçları vergi borcu kapsamında ödeniyor. Öğrenciler aldıkları KYK burslarının geri ödemesi için e devlet üzerinden borç sorgulama ekranına yönlendiriliyorlar. Dilerlerse bu ekran aracılığıyla hızlı bir şekilde borçlarını ödemeye başlayabiliyorlar. Bu işlem son derece kısa bir süre içerisinde tamamlanıyor.


Aslına bakılırsa KYK borcu bulunan öğrencilerin en büyük problemi bu konuda ortaya çıkıyor. Çünkü bu borçlar henüz işe girmemiş gençlerimizin omzunda çok ama çok ciddi bir yük olarak bulunuyor. Özellikle bu yükün indirilmesi ve gençlerin rahatlatılması gerekiyor.

02 Ara 2022 - 23:30 - Gündem