HSBC’den Beklenmedik Altın Tahmini! Bu Rakam Herkesi Şaşkına Uğratacak

Altın fiyatlarının hızlı bir şekilde yükseldiğini görmek mümkün oluyor. Bir süredir 1.000 TL civarında hareket halinde olan altın fiyatları, haftanın kapanış gününde 1.080 TL’ye yaklaştı. Aslında bu rakam hem tüm zamanların en yüksek seviyesi hem de ciddi bir işaret olabilir mi? Bu konuda çok ciddi yorumlar yapılıyor olmasına rağmen bir tahminde HSBC’den geldi.

Aslına bakılırsa altın ile ilgili HSBC’den daha önce sadece bir kez yorum gelmiş (2016  yılında) ve yine oldukça başarılı bir tahmin olarak adlandırılmıştı. Şimdi ise bunu hem bir yorum hem de bir beklenti olarak tanımlamak mümkün oldu. Peki ama HSBC bu konuda tam olarak ne diyor? Nasıl bir yol haritası çizileceğe benziyor.


HSBC Tam Olarak Ne Dedi?

Daha öncede altını çizdiğimiz üzere HSBC analistlerinin genellikle ekonomik hareketlilik günlerinde çok da olumlu – olumsuz yorum yapmadıkları dikkatlerden kaçmıyordu. Genellikle açıklamalar ekonomik hareketliliği takip eden günlerde yapılıyordu. Bu da takvimlerin ön plana çıkması ile mümkün olan bir durum olarak dikkatleri üzerinde topluyordu.


Şimdi ise bankadan 2023 yılı ile ilgili bir tahmin geldi. Buna göre bu yılın ilk aylarından itibaren doların bir süre boyunca diğer değerlen karşısında yukarı yönlü hareket etmesinin normal karşılanabileceğinin altını çizdi.


Bu da aşağı yönlü bir hareketin ne zamana kadar devam edeceğinin de beklenmediği şeklinde yorumlandı. Kısa süre içerisinde küresel anlamda büyük bir kriz beklenmediği için dibe vurma ve faiz oynaklığının da doları geriye doğru çekebileceğinin beklendiği belirtildi.
Çok yüksek ihtimalle 2023 yılında dolarda yaşanan bu aşağı yönlü hareketlenme başta altın olmak üzere bazı yatırım araçlarını da yukarı yönlü itebilir şeklinde bir açıklama geldi.


Peki ama bu ne anlama geliyor?

Aslına bakılırsa HSBC bu konu analistleri ile birlikte ortalama bir diyalog içerisine girmiş. Tam olarak altının ne olacağı ile ilgili bilgi verilmese de 2023 yılının ikinci yarısı ile birlikte yukarı yönlü bir hareketin beklendiği belirtilmiş.

# 2023

02 Ara 2022 - 19:00 - Ekonomi