Emekli Zammında 4 Aylık Oran Kapıda! Beklentiler Karşılanacak

Aralık ayı her sene olduğu gibi bu sene de zam beklentisinin ortaya çıktığı bir ay olarak dikkatleri üzerinde topladı.

Ekim ayı enflasyon rakamlarının belirlendiği gün ile aralık ayı arasında geçen süreçte mevcut zammın alınması açısından son derece heyecanlı bir süreç olarak yorumlandı. Peki ama emekli maaş zammı ne olacak? Bu konuda net bir rakam telaffuz edildi mi?  Hep birlikte bekleyip göreceğiz. Yine de bazı yorumlarda bulunmakta mümkün olabiliyor.


İşte 2023 yılının zam tahminlerini şu şekilde belirtebiliriz.

Yıl Sonu Enflasyon Tahmini Yüzde 65.2 mi Oluyor

Merkez Bankasının yıl sonu tüketici enflasyonu tahminini güncellemesi ile birlikte enflasyonun yüzde 65.2 oranına yükseldiğini söylemek mümkün oluyor. Özellikle soğuk kış günlerinde artan faturalarla uğraşan ve giderek artan maliyetlerin altında zor günler geçiren emekliler ise bir zam haberi bekliyor.


Son dönemlerde emekliler daha çok promosyon – zam – kredi üçgeninde sürekli olarak bankalardan ve hükümet kanadından gelecek haberleri yakından takip ediyor.

Şu an için kesin gözüyle bakılan rakamın 16.05 olduğu ön görülüyor. Yine bu konuda son söz tabii ki aralık ayının ortasında söylenecek şimdilik o zamanı beklemekten başka çaremiz yok gibi görünüyor.


Konuşmak İçin Çok Erken

Öncelikle yapılacak olan güncellemeye 6 aylık enflasyon rakamlarının belirleyici etmen olduğunu da söylemek mümkündür. Buna göre altı aylık enflasyon rakamlarına göre bir yol haritasının çizileceğinin de altını çizmek gerekiyor. Son derece kısa bir süre bekleyerek emeklinin almaya hak kazanacağı rakam hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabiliriz.


Refah Payı da Dikkat Çekiyor

Ödemeler söz konusu olduğunda dikkatleri üzerinde toplayan bir diğer konu başlığı ise hiç şüphesiz refah payı olarak ön plana çıkıyor. Eğer refah payında istenen oran yakalanırsa emekliler ve memurların yanı sıra asgari ücretin belirlenmesinde de son derece etkili bir oranın dikkatleri üzerine çekmesi söz konusu olmaktadır. Enflasyon tahminleri ile birlikte tüm bu seçeneklerin de değerlendirilmesi söz konusu olmaktadır. Daha detaylı bilgi için hep beraber bekleyip göreceğiz.

02 Ara 2022 - 16:00 - Ekonomi