Asgari Ücrete Gelen Zam Kapıda! Türk İş Başkanı Ergün Atalay Öyle Sözler Verdi Ki

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, katılmış olduğu canlı TV Kanalında Asgari ücret zammına ilişkin kırmızı çizgisini anlattı.

Asgari ücret tutarının 7 bin 785 lira olmasının en doğru karar olacağını anlatan Atalay, “Bu rakam kırmızı çizgi. Bu rakamın altındaki bir konuda masaya oturmayacağız” dedi.


Aralık ayında gündemde yer almasıyla birlikte asgari ücret artırımına ilişkin müzakere maratonu başlamış oldu. Asgari Ücret Komisyonu ilk toplantıyı 7 Aralık'ta, ikinciyi ise 14 Aralık'ta yapma kararı aldı.

Milyonlarca vatandaş merakla alınacak kararı beklerken, Türk İş Başkanı Ergün Atalay, TRT Haber kanalında asgari ücretin tutarına ilişkin bazı saptamalarda bulundu. 2023 yılında yürürlüğe girecek olan asgari ücret tutarı hususunda vatandaşların beklentilerine değindi.

“7.785 TL’nin Altındaki Tutar Kabul Edilemez”

Atalay, hükümet kanadı ve diğer işveren temsilcileriyle birleşerek süreci bu yönde iyileştirmek istediklerini belirtti. Asgari ücretin 7.785 TL tutarının altında olmaması gerektiğini savundu.


Atalay, "Bu rakamın altında herhangi bir rakamı kabul etmemiz mümkün değil. Bu sayı kırmızı çizgidir. Bu rakamın altındaki bir konuda masaya oturmayacağız” dedi.


“Gıda %138 Arttı “

Gıda fiyatlarına ilişkin konuşan Atalay, “Gıda fiyatlarındaki artış yüzde 138. A'dan Z'ye neyin ne olduğunu biliyoruz. Bunlar dikkate alınmalı ve bize böyle bir rakam sunulmalıdır.


İnsan odaklı çalışmalısınız. Sendikalar, sivil toplum kuruluşları, işverenler. İnsan odaklı çalışmak zorunda” dedi.

“İşçi Birçok Sorunla Boğuşuyor”

İşçilerin ekonomik sıkıntı dışında daha birçok sorunlarının olduğunu belirten Atalay, "EYT'miz var, geçici işçiler var, sorunlarımız var, vergiler var, sorunlarımız var, iş kazaları var, sorunlarımız var. Bu konular asgari ücret kadar önemli” dedi.

02 Ara 2022 - 10:55 - Gündem