Sizi de İlgilendiriyor Olabilir! EYT’de Akıllara Gelen Soruların Cevapları Burada

Söz konusu olan EYT’liler olduğunda akıllara pek çok farklı soru geliyordu. Şimdiye kadar sorulan soruların büyük bir oranda yanıt bulması ile birlikte yavaş yavaş yolun sonuna geliniyor. Yalnız hala bu konuda resmi bir açıklama olmasa da durumun netlik kazanması için bazı konu başlıklarına değinebiliriz. Peki ama en çok sorulan ve hala yanıt bulmamış soruların başında neler var?

Primde eksik günler ödenecek mi? Yaşlılık toptan ödemesi ve kıdemde mutabakata dayalı taksitlendirme seçenekleri bulunuyor mu? Tüm bu soruların cevaplarına birlikte yer verebiliriz.


İşlemler Hızlı Bir Şekilde Tamamlanacak

EYT’lilerin engellere takılmaması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bu konuda bir açıklama yaptı. Öncelikle çalışmaların sağlıklı bir şekilde ilerlemesi vatandaşların mağdur olmaması için işlemlerin ve başvuruların e-devlet üzerinden yapılabilmesi amaçlanmaktadır. Eski zamanlarda olduğu gibi yazışmaların beklenmesi kuyruklarda sıra beklemek gibi zorluklara artık hiç gerek kalmayacak.


Ne Zaman EYT Görüşülecek

İlk olarak EYT görüşmelerinin 5 – 16 aralık tarihleri arasında yapılması gündemde. Şu an için pek çok sorunun cevabına ulaşmış olsak da bu konuda netlik kazanmamış bazı noktalarında varlığını bu tarihler sonucunda netliğe kavuşturmuş olacağız. Özellikle 16 aralık sonrasında EYT ile ilgili akıllara takılan tüm soru işaretlerinin de cevabına ulaşmak mümkün olacak gibi görünüyor.


Gün Boşluğu Olanlar Hakkında

Gün boşluğu olan ve 5000 günlük süreyi dolduramayan sigortalıların da sorduğu sorular tam olarak netlik kazanmış durumda değil. Şimdilik yapılan açıklamalar ve yorumlara göz atacak olursak bu tarz süre boşluğu bulunanlar yada maruziyet durumundan dolayı izne ayrılmak zorunda kalanların geçirdikleri sürelerinde bu kapsamda yer alacağı belirtilmektedir.


Tüm bu seçenekler ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için farklı konu başlıklarına göz atmakta fayda var. Şimdilik bu konuda çoğu sorunun netlik kazanmış olduğunu düşünsek de bazı boşta kalan noktaların varlığı da göz ardı edilmemeli. Buradan sizinle zaman içerisinde yeniden cevaplandırdığımız sorulara daha detaylı bir şekilde eğileceğiz.

01 Ara 2022 - 23:30 - Gündem