Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak? %73 Zam İddiası Doğru mu? Tüm Merak Edilenler

Aralık ayı, milyonlarca memur ve memur emeklisinin merakla beklediği bir aydı. Bu ay 2023’ün ilk maaşının ne kadar alınacağına karar verilecek.

Enflasyon rakamlarının yavaş yavaş netleşmesi ile birlikte zam tablosunun da ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Bu konuda farklı yorumlar yapılıyor olsa da %40 – 70 arasında değişen bir zam beklentisi bulunuyor. Kimilerine göre bu zam aralığı ciddi anlamda hayal iken kimileri içinse zorunluluk peki ama beklentiler ve kesinleşen zam oranları ne aralıkta? Sizin için bunu araştırdık.


Maaş Hakkında Mevcut Tablo Ne Alemde?

Kısaca mevcut durumu şu şekilde masaya yatırmak mümkündür. Henüz, refah payı gibi seçenekler tam olarak konuşulmadığı için memurun ne kadar maaş alacağı yada emekli zammının ne olacağı hakkında net bir bilgi vermek mümkün olmuyor. Yine de şunu söyleyebiliriz:

Bağkur esnaf için en düşük emekli aylığının 4.197 TL’den 4.652 TL’ye çıkması gündemde, aynı şekilde 2000 yılından önce emekli olan SSK’lılarda ise durum 4.687 TL’den 5.195 TL’ye çıkacak.

En düşük memur maaşı içinse durum çok da farklı değil, buna göre en düşük memur maaşı 9 bin 105 liradan 10 bin 186 TL’ye çıkacak. Bu tutarlara kasım ve aralık verilerinin de ekleneceği gündemde.
Bunun dışında mevcut maaşlar söz konusu olduğunda bir takım ön görülerin ortaya çıktığını da belirtmeden geçmemek gerekiyor.

Bu Ay Zam Ayı Olacak

Özellikle kulislerde çok fazlasıyla konuşulan bir diğer konu başlığı da refah payı oldu. Kısaca refah payını şu şekilde özetleyebiliriz. Piyasada yaşanan ani fiyat değişikliklerinde vatandaşın ezilmemesi için maaşlarına eklenen ekstra katkıyı refah payı şeklinde özetlemek yanlış olmaz. Bu durumu asgari ücrette göreceğimiz ön görülmektedir. Asgari ücretinde dışında şimdilik memur ve emekli maaşlarında da göreceğimizi düşünüyoruz.


Maaşlar söz konusu olduğunda farklı fiyat aralıklarından bahsediliyor. Şimdilik %73 zam beklentisinin, mevcut zamların oldukça üstünde kaldığını da belirtmek gerekiyor. Zaman içerisinde aralık ayının ortası itibariyle tüm bu zam beklentileri hakkında daha net bir yanıt bulmakta mümkün olacaktır.

01 Ara 2022 - 23:00 - Ekonomi