İşitme Engelli Çocuklara Yüzme Kursu İle Ankara Belediyesi Sosyal Hizmetlerine Devam Ediyor

İşitme Engelli Çocuklara Yüzme Kursu İle Ankara Belediyesi Sosyal Hizmetlerine Devam Ediyor Sosyal belediyecilik anlayışı ile çalışmalarına devam eden Ankara Büyükşehir Belediyesi, son dönemlerde attığı adımlarla dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Özellikle sene başında tanıtımını yaptığı ve bu konuda çalışmaları sürdürdüğü “Engelsiz Başkent” hedefi doğrultusunda da Ankara Büyükşehir Belediyesinin her ay farklı bir hizmeti ön plana çıkardığını söyleyebiliriz.

Son yüzleri gülümseten haber ise yaşları 6 ila 15 arasında değişen ve yaklaşık 25 kişiden oluşan işitme engelli çocuğun haftanın iki günü aldığı yüzme kursları ile ön plana çıkıyor.


Bülent Ecevit Yüzme Salonunda Yapılıyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya hesabında açıklama yaparak Ankara’da engelleri hep beraber aşıyoruz demişti. Buna göre özel teknik ve yöntemlerle işitme engelli çocukların yüzme öğrenmesi için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Yine Mansur Yavaş tarafından yapılan açıklama ile birlikte EGO Spor Kulübü ve İşitme Engelliler Yüzme Kursu’nda eğitim alan evlatlar için eşit bir hayatın hazırlanmak istendiğinin de altı çizildi.


İlgi Her Geçen Gün Artıyor

Yapılan açıklamaya göre işitme engellilere yönelik yapılan yüzme kursu çalışmalarının ilk olarak 1 Nisan tarihinde başladığının altı çizilmişti. Bu çalışmaların ve yüzme faaliyetlerinin giderek artan bir ilgi ile devam ettiğinin altı çiziliyor. Yüzme kursu faaliyetlerine yaşları 8 – 15 arasında değişen özel çocukların katılımı sağlanıyor. Her geçen gün alınan eğitim ve özel çalışmalarla birlikte çocukların ilgisi de üst düzeyde artmaya devam ediyor.


Başka Branşlar İçinde Çalışmalara Devam Ediliyor

Özellikle işitme engelli gençler için yapılan çalışmalarda yaşları 8 – 15 arasında değişen özel çocuklara eğitim verilmeye devam etmektedir. Eğitim verilen branşlar arasında karate, güreş, badminton, judo, tekvando gibi branşların olduğunu da belirtmek gerekiyor.


Bir süredir devam eden bu çalışmaların çocukların özgüvenine yaptığı olumlu etkilerinde altı çiziliyor. Özellikle gelişmiş ülkelerde bu branşlarda milli sporcuların yine bu yaş aralığında ortaya çıkarıldığını da belirtebiliriz. Yaklaşık olarak hali hazırda 25 lisanslı engelli çocuk bulunan Ankara’da bu rakamın yıllar içerisinde artması umut ediliyor.

01 Ara 2022 - 18:15 - Gündem