Öğrencilere 5.200 TL Burs İmkânı! Vakıflar Genel Müdürlüğü Duyurdu

Enflasyonun ciddi anlamda artış gösterdiği günümüzde öğrenciler de bu durumdan çok ciddi anlamda etkilenmeye devam ediyor. Özellikle ailesinin yanında olmayan ve farklı bir şehirde okumak zorunda kalan öğrenciler için hem barınma hem de gıda gibi maliyetlerde katlanarak devam ediyor. Kısa bir süre öncesinde son tarihinin yaklaşacağı duyurulan VGM bursunun bugün son başvuru tarihi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü her sene sekiz ay boyunca sürecek bir destek sağlıyor. Bunun için doğal olarak bazı şartları sağlamakta gerekmekte, sizin için tüm detayları ile birlikte bu şartların neler olduğunu birlikte inceleyelim istedik…


Bu yardımlar 2022 – 2023 eğitim öğretim yılını kapsıyor ve sekiz ay boyunca devam edecek toplamda 5.200 TL ödeme yapılacak. Başvurular 21 – 30 kasım aralığında devam ettiğini söyleyebiliriz. VGM başvuru ekranını ziyaret ederek başvuruda bulunabilirsiniz. Sadece birkaç dakika sürecek başvuru ekranından yaptığınız başvuru ile detaylı bir şekilde burs imkanına sahip olabilirsiniz.


Yurtlarda Doluluk Oranı Arttı

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olan öğrenci yurtlarında doluluk oranının %90’ın üzerine çıktığını görüyoruz. Buna rağmen hali hazırda öğrencilerin barınma ihtiyacı söz konusu olduğunda artan maliyetler nedeniyle zor günler yaşadığı söylenebilir.


Her ne kadar doluluk oranı %90’lara çıkmış olsa da öğrencilerin büyük bir kısmının barınmak zorunda kaldığı yurtlara bir hayli uzakta üniversitelerde okuduklarını da belirtmek gerekiyor. Ailelerine ekstra yük bindirmek istemeyen öğrenciler bu şartlar altında okullarına devam ediyorlar. Yine aynı şartlar ve zorluk dönemlerinde öğrencilerin ceplerini bir nebze de olsa rahatlatmak için bu tarz burs haberleri ön plana çıkıyor.


Özel Kurumlar Listelerini Tamamladı

Özellikle burs başvurularında özel kurum ve vakıfların tamamlandığını söyleyebiliriz. Her sene olduğu gibi bu tarz burs ve destek paralarının bazı belediye ve vakıflar tarafından sona bırakılmasının da bazı sebepleri bulunuyor. Bu tarz burslar biraz daha geç verilerek o ana kadar burs almamış öğrencilerinde burslardan faydalanmaları amaçlanıyor.


Yine illerin ve o illerin derneklerinin de düzenli olarak sağladığı burslara göz atmanın yerinde bir karar olduğunun altını çizebiliriz.

# Spor, 2023

30 Kas 2022 - 22:15 - Ekonomi