Asgari Ücret 8.000 TL mi Olacak? İş Verenler Ödeyemeyiz Diyor

Geçim derdinin toplumun her kesimini çok ciddi anlamda etkilediği günleri yaşıyoruz. Özellikle asgari ücretle tek başına ev geçindirmek isteyenler için ek iş yapmak zorunlu hale geliyor. Peki ama tüm bu olanlara rağmen asgari ücret ne kadar olacak? Bu konuda birden fazla senaryo ön plana çıkıyor olsa da aslında, iş verenlerin de bu konuda söyleyecekleri var.

2023 yılı asgari ücret beklentisi için is verenler ilk kez görüş belirtti. Onların görüşü ve beklentiler arasındaki farkın ne kadar olduğunu da detaylı bir şekilde inceledik.


İşverenler Ne Diyor?

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Gültepe yaptığı açıklama ile Türkiye’de 2023 asgari ücret beklentisini şu şekilde dile getirdi:  

Türkiye’de asgari ücret beklentisinin 300 – 350 dolar arasında bir yerde bulunması gerekmektedir. Bu maliyetin artması ile birlikte üreticilerin bunu karşılaması da mümkün olmaz. Bu sebeple rakamları uygun bir aralıkta değerlendirmek gerekir.


Aynı zaman Gültepe, maaşlara yapılan %30 - %40’lık bir zammın bile pazarda %80 civarında bir zamla karşılık bulduğunu dile getirdi. Bu sebeple zam olmaması ve fiyatın da çok artmamasını hem üretici açısından hem de çalışan açısından daha yerinde bir karar olacağını belirtti.

Asgari Ücret Beklentisi Nedir?

Her ne kadar işverenler aksini söylese de toplumun büyük bir kesiminde asgari ücrete daha güçlü bir zam beklendiği açıktır. Buna göre asgari ücrete 40 – 45 lik bir zam gelmesinin içten bile olmadığı görüşünde çoğunluk buluşuyor. Peki ama asgari ücrete %40’lık bir zam olursa rakam nereye gider:


%40’lık zam olması durumunda asgari ücret: 7.700 TL
%45’lik zam olması durumunda asgari ücret: 7.975 TL olarak belirlenecektir.

Refah Payı Nedir?

Toplumda, pazarda ortaya çıkan ani yükselişler nedeniyle refah payı beklentisi ortaya çıktı. Buna göre, pazardaki rakamlara yetişebilmek amacıyla refah payının da ilave edilmesi ön görülmektedir. Buna göre sokaktaki vatandaşın asgari ücret zammı beklentisinin 8.000 TL olduğunu söyleyebiliriz.


Yapılan araştırmalarda psikolojik sınırın bu aralıkta olduğunu söylüyor.

30 Kas 2022 - 19:15 - Ekonomi